medici rezidenţi
Gata cu hârtiile, pixul şi ştampila. Medicii rezidenţi vor putea ţine evidenţa procedurilor pe care le învaţă, electronic. Vor nota totul într-o aplicaţie mobilă specială, iar doctorii coordonatori vor trebui să confirme datele. Până acum, informaţiile înregistrate de rezidenţi despre activitatea lor NU puteau fi verificate.
Bursele medicilor rezidenţi vor fi plătite în continuare. Ordonanță a guvernului
Eroarea din legea salarizării care tăia bursele medicilor medicilor rezidenţi a fost remediată de guvern printr-o ordonanţă. Aşa că, lunar, ei vor primi 670 de lei, sumă ce nu va fi impozitată. Bursele se acordă tuturor medicilor care au salariul lunar brut mai mic de 7.100 lei, dublu faţă de suma prevăzută în vechea lege.
"Recordul meu: 120 de pacienți într-o gardă de 24 de ore". Medicii rezidenți sunt uitați de autorități
Rezidenții din România au o soartă grea: muncesc în ture care colegilor din străinătate li se par inumane, iar banii abia le asigură traiul de zi cu zi. Statul român investește peste 80.000 de lei în formarea fiecărui medic, dar nu pare îngrijorat că în fiecare an pleacă în străinătate mii de doctori.
Medicii rezidenți, în pericol să își piardă bursele. Problema va fi rezolvată, spune premierul Mihai Tudose
Săptămâna aceasta va fi rezolvată problema burselor pentru medicii rezidenţi, dă asigurări premierul României, Mihai Tudose. În mai multe judeţe, rezidenţii au fost informaţi că e posibil să nu-şi mai primească bursele. Asta pentru că, odată intrată în vigoare legea salarizării, nu ar mai exista baza legală pentru acordarea celor 670 de lei.
Medicii rezidenţi, speriaţi că rămân fără burse. Cei 670 de lei alocați lunar ar fi anulați de legea salarizării
Medicii rezidenţi sunt revoltaţi după ce, în câteva judeţe, managerii spitalelor le-au transmis că e posibil să nu-şi mai primească bursele. De vină ar fi legea salarizării. Odată intrată în vigoare, nu ar mai exista bază legală pentru acordarea burselor. Doctorii iau în calcul inclusiv declanşarea unui protest. La rândul său, Ministrul Sănătăţii îi liniștește.

