Bursele medicilor rezidenţi vor fi plătite în continuare. Ordonanță a guvernului

Eroarea din legea salarizării care tăia bursele medicilor medicilor rezidenţi a fost remediată de guvern printr-o ordonanţă. Aşa că, lunar, ei vor primi 670 de lei, sumă ce nu va fi impozitată. Bursele se acordă tuturor medicilor care au salariul lunar brut mai mic de 7.100 lei, dublu faţă de suma prevăzută în vechea lege.

Medicii rezidenți, în pericol să își piardă bursele. Problema va fi rezolvată, spune premierul Mihai Tudose

Săptămâna aceasta va fi rezolvată problema burselor pentru medicii rezidenţi, dă asigurări premierul României, Mihai Tudose. În mai multe judeţe, rezidenţii au fost informaţi că e posibil să nu-şi mai primească bursele. Asta pentru că, odată intrată în vigoare legea salarizării, nu ar mai exista baza legală pentru acordarea celor 670 de lei.

Medicii rezidenţi, speriaţi că rămân fără burse. Cei 670 de lei alocați lunar ar fi anulați de legea salarizării

Medicii rezidenţi sunt revoltaţi după ce, în câteva judeţe, managerii spitalelor le-au transmis că e posibil să nu-şi mai primească bursele. De vină ar fi legea salarizării. Odată intrată în vigoare, nu ar mai exista bază legală pentru acordarea burselor. Doctorii iau în calcul inclusiv declanşarea unui protest. La rândul său, Ministrul Sănătăţii îi liniștește.

Ultima Oră

Cele mai citite