medici rezidenţi
Condiții mai bune de muncă și de trai pentru tinerii medici rezidenți. Pe lângă salarizarea inadecvată, aceștia se confruntă adesea cu problema locuinței, costurile chiriei fiind mari în centrele universitare. Pentru ca aceștia să nu fie tentați să părăsească țara, Ministerul Sănătății continuă programul de construcție de locuințe pentru specialiștii din Sănătate.
Medicii de la Spitalul Judeţean din Craiova anunţă că vor mânca împreună cu rezidenţii, în faţa cantinei, unde aceştia nu mai pot beneficia de masă gratuită
Scandal la Spitalul Judeţean din Craiova, după ce medicii rezidenţi care fac gărzi au fost informaţi că nu vor mai primi mâncare gratuită. În semn de solidaritate cu ei, alţi doctori au refuzat mâncarea oferită de firma de catering. Ministrul Sănătăţii susţine că, de fapt, niciun angajat al spitalului nu ar fi trebuit să primească hrană, pentru că încasează indemnizaţii în valoare de aproape 400 de lei, chiar pentru acest lucru.
Sorina Pintea: Ne gândim la o modalitate de a-i face pe medicii rezidenţi să stea în ţară un anumit număr de ani
Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, a declarat marţi într-o conferinţă de presă că în mediul rural sunt aproximativ 700 de cabinete de medici de familie neocupate şi a spus că are în vedere o modalitate de a-i face pe medicii rezidenţi să stea în ţară un anumit număr de ani, conform Agerpres.
Prea puține locuri pentru examenul de rezidențiat. Un absolvent de Medicină: Faci o facultate 6 ani şi nici măcar asistent medical nu poţi să fii
În timp ce unele secţii de spital îşi închid uşile în anumite zile din cauza deficitului de personal, absolvenţii facultăţilor de medicină şi farmacie acuză Ministerul Sănătăţii că a scos prea puţine locuri pentru examenul de rezidenţiat. Cifra e semnificativ mai mare faţă de anul trecut dar chiar şi aşa, la Medicină generală diferenţa dintre numărul candidaţilor înscrişi şi a locurilor disponibile este de 1.600. Cine nu va prinde loc, va deveni şomer de lux în care statul a investit peste 80 de mii de lei în timpul facultăţii.
Soluţii pentru zonele unde nu sunt medici. În toamnă, vor fi scoase la concurs 5415 locuri la examenul de Rezidențiat
Ministerul Sănătăţii va scoate mai multe locuri decât anul trecut la examenul de Rezidențiat. Speră astfel să rezolve deficitul de aproape 12 mii de medici, mai ales în zonele mai puțin dezvoltate din țară. Problema e că rezidenţii nu vor să profeseze în oraşele mici.
Absolvenții de Medicină contestă examenul de rezidențiat din Capitală
Scandalul de la Facultatea de Medicină și Farmacie din București izbucnit duminică, după corectarea lucrărilor absolvenților care au susținut examenul de rezidențiat, nu s-a încheiat. Absolvenții sunt în continuare nemulțumiți de felul în care s-a făcut corectarea și contestă rezultatele. Au anunțat chiar și un protest pe rețelele de socializare față de maniera defectuoasă în care a fost organizat examenul.
Medicii rezidenți au protestat în fața Ministerului Sănătății, nemulțumiți de condițiile de lucru și de salariile prea mici
În timp ce viitorii medici au dat examen, actualii rezidenți au protestat.
Facultatea de Medicină produce şomeri de lux. Ministerul Sănătății a scos la concurs mai puține locuri pentru rezidențiat
Spitalele din toata ţara funcționează cu un mare deficit de medici dar Ministerul Sănătăţii a scos la concurs mai puţine locuri pentru examenul de rezidenţiat decât numărul canidaţilor. Cine nu va ocupa un loc, va deveni şomer de lux în care statul a investit pentru școlarizare peste 80 de mii de lei.
Târg de joburi pentru medici, la București
Exodul halatelor albe pare de neoprit. Salariile din România şi condiţiile din spitale îi fac pe aproape 2.500 de medici să plece, în fiecare an, să lucreze în străinătate. Există cerere, dar şi oferta e substanţială: reprezentanţii mai multor spitale europene au ajuns la Bucureşti ca să recruteze doctori şi asistente.

