Bolojan: Am făcut ce e bine pentru țară, nu ce dă bine. E răspunderea PSD să vină cu o propunere pentru criza creată
„Am făcut ce e bine pentru țară, nu ce dă bine", spune fostul premier Ilie Bolojan, în primul interviu după demitere. Bolojan susține că a deranjat interesele clientelei politice și ale baronilor locali și avertizează că, fără reforme reale, România riscă un val puternic de vot antipolitic. Fostul premier admite însă că toate partidele aflate la guvernare poartă o parte din responsabilitate pentru situația actuală. De asemenea, premierul interimar a declarat că este răspunderea PSD să vină cu o soluţie la criza creată prin adoptarea moţiunii de cenzură.
6 May 2026, 20:46 (actualizat 6 May 2026, 21:37)