Ilie Bolojan, în Vrancea: Este important ca în aceste zile să știm care proiecte din PNRR se termină la sigur, în așa fel încât România să nu piardă aceste finanțări

Premierul Ilie Bolojan
22 mai 2026, 10:42 (actualizat 22 mai 2026, 11:18)

Premierul interimar Ilie Bolojan se află într-o vizită în județul Vrancea. La sediul PNL, a făcut declarații.

Știre în curs de actualizare.

Declarații Ilie Bolojan:

  • Am discutat cu primarii. Una dintre problemele este absorbția fondurilor europene din PNRR și aproape fiecare comună din România are un proiect din acest program. Este foarte important ca miile de proiecte să fie finalizate până la sfârșitul lunii august, astfel încât România să nu piardă aceste finanțări. Sunt două componente: una asigurată prin granturi și cea de împrumut. Este foarte important ca în aceste zile, cât timp renegociem PNRR-ul, și astăzi echipa guvernamentală este la Bruxelles, pe componentele tehnică și ministerială, să știm care proiecte se termină la sigur, care trebuie să rămână pe grant, și ce proiecte nu se pot termina, sau există risc de a nu fi terminate, care trebuie mutate pe împrumut, în așa fel încât România să nu piardă aceste finanțări. Pentru perioada următoare va trebui să păstrăm o rezervă la Ministerul de Finanțe, pentru că dacă vor fi proiecte care nu se vor termina, sau care necesită finanțări suplimentare, să avem rezerva bugetară pentru a termina aceste lucrări.
  • Alt aspect important este asigurarea fluxurilor de plăți. Există întârzieri de plată și, fără să ne plătim constructorii, este greu de crezut că vor avea capacitatea financiară să lucreze susținut, astfel încât aceste proiecte să fie finalizate până în august.
  • Proiectele din Anghel Saligny: Săptămâna trecută Ministerul Dezvoltării a asigurat plățile la zi. Programul se va dezvolta normal în cotninuare, dar capacitatea de a suplimenta fondurile este foarte scăzută.

Întrebări:

Cum comentați faptul că Comisia Europeană a redus prognoza de creștere economică de la 1,1% la 0,1% pentru anul acesta și ce consecințe vedeți?
Era evident că ceea ce s-a întâmplat de la finalul lunii februarie și până astăzi, prin războiul din Golf, va avea niște efecte asupra economiilor din toată lumea. Creșterea prețurilor la combustibili este un factor care nu ajută la dezvoltarea economică și care a făcut ca toate economiile să încetinească, inclusiv economia noastră, contribuind și la creșterea inflației.
De asemenea, ceea ce se întâmplă în continuare legat de războiul din Ucraina și de problemele tarifare dintre blocurile economice mari nu este de natură să antreneze creșterea economică.
Economia țării noastre este legată de cea a Uniunii Europene și suntem influențați direct de evoluția acesteia.
În plus, nu trebuie să ne ascundem: este o reașezare a economiei românești. Ani de zile am funcționat cu deficite foarte mari. Practic am aruncat bani în piață și, cu toate acestea, creșterea economică din 2023, 2024 și 2025 nu a fost pe măsura banilor aruncați în piață, pentru că erau în principal bani duși pe consum, care au avut efecte de creștere a deficitelor comerciale și a importurilor.
Acum economia noastră se reașează. Este foarte important să ne păstrăm echilibrele bugetare, pentru ca ratingul țării noastre să fie predictibil și pentru ca încrederea investitorilor să rămână la un nivel rezonabil.
Este nevoie să derulăm absorbția fondurilor europene, pentru că bugetul de investiții anul acesta este de 8% din PIB. Este cel mai mare buget de investiții din ultimii ani, datorită componentei de fonduri europene.
De asemenea, este foarte important să lucrăm pe componenta prețurilor la energie. Prețul energiei nu este doar o componentă socială pentru familii, ci și una importantă pentru competitivitatea firmelor românești.
În ultimul rând, avem nevoie de mai mulți oameni în piața muncii. Suntem pe penultimul loc în Europa ca număr de cetățeni activi în piața muncii, raportat la populația activă.

După declarațiile dumneavoastră privind SMR-urile, proiectul de la Doicești și Nuclearelectrica au scăzut pe bursă. Ați discutat cu directorul Nuclearelectrica și cu partea americană?

Aș face câteva precizări. Sunt trei planuri care au fost amestecate în aceste zile.
Unul este planul parteneriatului strategic cu Statele Unite, al doilea este transferul de tehnologie modernă în România, iar al treilea este proiectul propriu-zis.
Nu se pune problema ca în domeniul parteneriatului strategic cu Statele Unite să avem divergențe. Acesta este un plan pe care eu personal și Partidul Național Liberal îl susținem.
În ceea ce privește transferul de tehnologii, România are nevoie de astfel de transferuri în multe domenii și tehnologiile moderne trebuie susținute.
Dar proiectul propriu-zis de la Doicești are niște probleme pe care nu le putem nega și timpul va confirma dacă ceea ce am spus este real sau nu.
Întotdeauna trebuie să avem grijă de banii publici și să susținem decizii fezabile economic, astfel încât atunci când realizăm investiții importante să știm exact în ce condiții sunt făcute.

Când veți merge la Cotroceni și cum vedeți ieșirea din criza politică?

Invitația la Cotroceni o face președintele României și, în momentul în care dânsul va considera de cuviință, va face nominalizarea sau va mai invita partidele la o altă rundă.
În termeni reali, cu cât vom avea un guvern stabil mai repede, cu atât va fi mai bine.
Această acțiune pe care a generat-o Partidul Social Democrat, eu spun în mod iresponsabil pentru România, a generat o demobilizare a aparatului guvernamental. Când nu există o direcție clară și nu există presiune pentru mobilizare administrativă, lucrurile încetinesc.
În mod cert, de câteva luni am avut o încetinire a activităților administrative.
Acest Guvern nu poate să dea ordonanțe și nu poate să rezolve anumite lucruri. De exemplu, în domeniul îndeplinirii jaloanelor, dacă ar fi un guvern cu depline competențe, s-ar putea emite ordonanțe de urgență și s-ar bifa imediat anumite jaloane.
Indiferent ce guvern va veni, România are nevoie de o bună guvernare și de păstrarea echilibrelor financiare.
Avem nouă legi importante care trebuie adoptate. Dacă acestea nu sunt aprobate în următoarea perioadă, putem pierde 7,5 miliarde de euro.
Partidul Național Liberal, indiferent dacă va fi la putere sau în opoziție, va susține toate aceste proiecte, pentru că sunt proiectele României.

Doamna vicepremier Gheorghiu, pe care ați promovat-o, are un dosar de corupție și trafic de influență. Cum comentați?

În această perioadă, în mod mincinos și pentru a acoperi fuga de răspundere, se creează tot felul de pseudo-știri.
PSD a dărâmat un guvern din care a făcut parte și, în loc să își asume guvernarea și să spună clar care este soluția și cine este premierul propus, fug de răspundere.
Și aceste blufuri legate de doamna Gheorghiu sunt tot în același registru.

Legat de solicitarea fermierilor de a redeschide sistemul antigrindină, ce răspuns le veți da?

Zona antigrindină este în subordinea Ministerului Agriculturii. Știu că există probleme legate de sistemul de plăți și de societățile care aveau dreptul să lanseze rachete antigrindină.
Actualul Guvern, fiind interimar, nu poate face modificări substanțiale în politici publice. Putem administra ceea ce avem și putem rezolva urgențele legate de fondurile europene și celelalte proiecte importante.

Ați condus Guvernul timp de 11 luni. De ce am ajuns în situația în care 38 din 50 de jaloane nu sunt îndeplinite?

Întrebarea este tendențioasă. În Parlament trebuie să meargă nouă proiecte de legi. Celelalte jaloane se rezolvă prin ordine de ministru și hotărâri de guvern.
Problemele importante sunt cele pe componenta parlamentară.
Fiecare minister coordonator de reformă a avut posibilitatea să rezolve jaloanele în perioada în care a considerat de cuviință.
Nu vor fi probleme pe îndeplinirea jaloanelor care țin de Guvernul României.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite