Controverse în noua lege a salarizării. Majorări pentru profesori, medici și personalul militar, însă sindicatele reclamă inechități
Noua lege a salarizării schimbă complet modul în care vor fi calculate veniturile bugetarilor de anul viitor. Salariile vor fi stabilite după o formulă bazată pe o valoare de referință de 4.100 de lei și pe coeficienți, între 1 și 8. Președintele României va avea cel mai mare salariu brut din sistem: 32.800 lei, adică 4100 x 8, coeficientul maxim. Premierul va avea – 30.750 lei, miniștrii – 26.650 lei), deputații și senatorii – 24.600 lei, șeful Armatei – 20.500 lei. Un sergent – 5.860 lei, un soldat – 4.674 lei. Guvernul promite majorări pentru profesori, medici și personalul din sistemul militar, însă sindicatele reclamă inechități, avertizează că unele categorii pierd bani la recalculare și, ca urmare, anunță că se pregătesc de proteste. Cert este că dacă legea nu va fi adoptată la timp, România va pierde 700 de milioane de euro, bani europeni.
Din ianuarie 2027, salariile angajaților de la stat vor fi calculate prin înmulțirea unei valori de referință, care anul viitor va fi de 4.100 de lei, cu un coeficient. Coeficienții încep de la 1 și ajung la 8. Salariile profesorilor cu studii superioare vor fi majorate cu 17%, potrivit Guvernului. Concret, un profesor cu gradul 1 și cu cel puțin 20 de ani de experiență va avea un salariu brut de 9.307 lei, iar un debutant va câștiga 7.380 lei. Un asistent universitar care are între 5 și 10 ani de experiență va avea un salariu brut de 7.831 de lei.
Un medic specialist va avea de anul viitor un salariu brut ce va depăși cu puțin 13.000 de lei, în timp ce un medic primar va avea salariul majorat cu 3% și va ajunge la aproximativ 16.000 de lei.
Schimbări sunt și în instituțiile militare. Un pompier sau un jandarm care are gradul de căpitan va avea un salariu brut de 8 774 de lei, la care se adaugă și solda de grad. Salariile pentru demnitari vor crește, cu 22% pentru un ministru, iar asta înseamnă în plus 2.500 de lei. Bugetarii ale căror salarii scad după recalculare vor primi o diferență salarială lunar până la finalul anului 2031.
Dragoş Pîslaru – ministrul interimar al Muncii: Toată lumea vine și spune de ce ne grăbim. Aceste reforme au fost evitate, de ce au fost evitate: pentru că nimănui nu îi convenea să spună: da, grila de demnitar ar trebui să fie aliniată cu celelalte grile, pentru că ar fi fost această ură națională.
Adoptarea legii salarizării este un obiectiv pe care Guvernul și l-a asumat în PNRR. Preşedintele Nicuşor Dan a mediat o discuție cu partidele politice pentru ca legea să fie votată în Parlament până în 1 iulie. Dacă vor fi întârzieri, România ar putea pierde 700 de milioane de euro.

