George Becali, după consultările de la Cotroceni: Cred că va fi un prim-ministru independent

21 May 2026, 14:29 (actualizat 21 May 2026, 14:38)

Deputatul neafiliat George Becali a declarat, joi, după consultările cu președintele Nicușor Dan, că, din ce a înțeles din dialogul cu șeful statului, următorul premier al României ar putea fi independent. Becali a spus că va vota propunerea pe care o va face președintele și că România are nevoie rapid de un guvern.

De ce a întârziat la consultări

George Becali a explicat că a întârziat la întâlnirea de la Cotroceni pentru că a fost la slujbă.

„De la liturghie eu nu plec, dacă mă omori. Și am zis: mult mai bine îl pomenesc pe președinte când zice la liturghie «pentru conducătorii țării noastre». Zic: Nicușor Dan, să-i dea înțelepciune, să facă guvernul sau la negocieri”, a spus George Becali.

„Avem un președinte cuminte, liniștit”

Deputatul neafiliat a spus că discuția cu președintele a fost mai degrabă una amicală și că i-a transmis șefului statului că România are nevoie de guvern.

Am vorbit anumite lucruri. Eu ce să-i transmit? Eu atâta zic: guvern, trebuie guvern. A zis: vom pune guvern. Am avut mai mult discuții amicale privind președinția, pentru că am avut până acum președinți, știți cum i-am avut, și acum avem un președinte cuminte, liniștit. I-am spus: ”Domnule, vrei să spun ceva? Până la urmă e mai bine de o mie de ori ca dumneata.” ”De ce?” Pentru că acolo unde este omul bun vine Dumnezeu, pune El mâna și va pune mâna Dumnezeu pe mintea lui și va face ce trebuie să facă. O să vedeți, așa cât este de blând, așa cât este de cuminte, așa va fi. Și am discutat în general”, a declarat Becali.

Critici pentru PNL și USR

George Becali a criticat PNL și USR, despre care a spus că nu ar negocia cu bună-credință.

Ei, dacă n-au bună-credință… Adică mă refeream la PNL-ul ăsta și la USR. PNL-ul, în primul rând, are oameni, ei mai mult negociază în interesul partidului lor sau în interesul lor personal, nu este politic așa. Oamenii nu i-au ales ca să urmărească interesul partidului. Ca atare, țara are nevoie de guvern. Dacă ne jucăm așa, apoi atunci, hai, să apelez și eu la instituții. Le-am zis eu, toate instituțiile statului, că nu e bună-credință și, unde nu e bună-credință, apoi lucrez și eu. Ăsta a fost sfatul meu. Dacă își fac de cap și tot nu e… Păi și ce facem? Nu mai avem guvern, că nu vreți voi, că v-a ales lumea pe voi? Asta a fost părerea mea”, a spus deputatul.

„Cred că va fi un premier independent”

Întrebat dacă șeful statului i-a spus cine ar putea fi viitorul premier, George Becali a afirmat că nu a primit un nume, dar că a înțeles „printre rânduri” că ar putea fi vorba despre un premier independent.

A spus că, cu siguranță, va fi guvern și nu știu dacă e acum… Nu puteam eu să-l întreb cine, ce, cum”, a spus Becali.

„Eu i-am spus că nu văd decât PSD-ul care poate să aibă oameni de guvernare, că nu au ceilalți. Au și USR oameni deștepți? Da. I-am spus: Domnule, părerea mea e că au și USR oameni deștepți, dar nu lucrează pentru România, lucrează pentru alte state, pentru alții, pentru alte interese. L-am întrebat așa, în mare, cam pe ce militează. Cam așa, curios, ca nu pot să întreb pe președinte ce, cum. Din ce am tras eu așa, printre rânduri, sper să nu se supere, că a doua oară după aia nu mai vorbește cu mine, cred că va fi un prim-ministru independent”, a declarat George Becali.

Deputatul a spus că va vota propunerea președintelui.

„Da, dar nu ce vehiculați voi pe la televizor. Mie nu mi-a spus, dar am întrebat de anumite nume și nu cred că… Vă dau cuvântul meu, nimic nu mi-a spus clar. Dar ce am dedus eu printre rânduri: va fi un premier independent.”

Eu votez ce nominalizează președintele, că de-aia am venit. N-am nevoie, n-am niciun interes, nimic, nimic, nimic, că sunt Becali. Poate să aibă împăratul interes la președinte? Că eu sunt împărat. Înțelegi? Dar eu ce nominalizează președintele votez, adică merg pe înțelepciunea lui. Deși eu sunt împărat, văd că el e mai înțelept, mai cuminte, mai liniștit, mai face treabă bună, așa că va face”, a mai spus Becali.

Discuție despre rețelele sociale

George Becali a spus că a discutat cu președintele și despre tensiunile din societate și despre rolul rețelelor sociale.

„Acum am discutat și pe tema asta, a canalelor astea de socializare, și eu i-am spus: ca președinte, aveți puterea și chiar obligația ca, ce nu merge bine în societate, să promovați o lege. Că a zis că e întreținută și de anumite rețele de socializare tensiunea asta în societate. Și eu am zis: Domnule, dar nu înțeleg de unde? Că toată lumea vorbește: vai, ce sărăcie, vai, ce sărăcie! Bine, acum nu spun că toată lumea e bogată, dar concediile numai prin străinătățuri, numai mașini, milioane de mașini scumpe, pensii, salarii de 5.000, 10.000, și tot: vai, ce sărăcie. Și asta e întreținută de rețele. Îmi pare bine că președintele țării mele, ca să-i spun așa, are mentalitatea asta despre rețelele de socializare care otrăvesc mintea omului”, a declarat George Becali.

”Eu nu văd sărăcia”

„Și el mi-a și spus în felul următor: că noi vorbim, noi doi, noi trebuie să vorbim – mă contrazici dumneata, te contrazic și eu. Acolo nu te contrazice nimeni. În primul rând. În al doilea rând, pe rețele…, ca să faci ceva fizic, trebuie să muncești. Pe rețele faci totul virtual, nu contează. Bine, am vorbit mai multe lucruri, am vorbit mai mult despre viață, despre cum e viața în România, ce simt și eu. Eu asta i-am spus: că nu o văd – sărăcia. Bine, nu zic că stăm pă roze, dar nu o văd, sărăcia”, a spus Becali.

Becali, despre Ilie Bolojan

Întrebat despre Ilie Bolojan, George Becali a susținut că i-a transmis președintelui că nu ar trebui ca formarea unui guvern să fie blocată de actualul premier interimar.

„Păi ce să fiu de acord cu Ilie Bolojan? Hai să vă dau din casă. Și președintele mi-a spus: Domnule, PNL-ul ar face, sunt anumite grupări din PNL care ar susține un guvern și minoritar, numai că le e frică de Bolojan. Păi, dacă le e frică de Bolojan, zic: Fă-i să le fie frică de dumneata. Adică stă o țară în loc de Bolojan?”, a declarat Becali.

Deputatul a spus că, în opinia sa, președintele trebuie să folosească toate pârghiile instituționale pentru a debloca situația politică.

Când ești președinte, părerea mea, trebuie să te folosești de toate pârghiile de putere pe care le are un stat ca să meargă statul bine. Dacă ei sunt de rea-credință și mizează pe faptul că e președintele unui partid și că unește nu știu ce procent, 15-20%, și țin țara în loc, atunci apelăm și noi. Nu mai suntem nici noi de bună-credință. Cum voi sunteți de rea-credință? Uite, eu sunt de rea-credință cu tine, dar de bună-credință cu țara și apelez la toate instituțiile ca să fac un guvern, să descoperim reaua ta credință, de om care vrea să țină țara în loc din orgoliul lui”, a mai spus George Becali.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite