Reacții pe scena politică după adoptarea moțiunii de cenzură. Guvernul Bolojan, interimar pentru 45 de zile

Guvernul Ilie Bolojan a fost dat jos cu aproape 50 de voturi peste minimul necesar pentru adoptarea moțiunii de cenzură. Seful statului a anunțat că, deocamdată, începe consultări informale cu partidele până când se cristalizează o formulă de guvernare. Liderul PSD Sorin Grindeanu a dat semnalul că preferă să guverneze tot cu PNL, dar fără Ilie Bolojan, căruia i-a cerut să nu mai stea nicio zi în plus în funcție.

Radu Miruță (USR): Asta este trădare națională: să ai 36 de ani pe mână o industrie și să o faci țăndări

Ministrul Economiei, Radu Miruță, care e și interimar la Transporturi, a lansat un atac la adresa PSD și AUR, în plenul Parlamentului, la dezbaterea moțiunii de cenzură împotriva Guvernului Bolojan. Miruță a susținut că moțiunea nu este despre premierul Ilie Bolojan, ci despre confruntarea dintre „un vechi mod de a face politică” și o guvernare care încearcă să aducă transparență, concursuri și responsabilitate în companiile statului.

Florin Manole (PSD): România nu mai poate continua cu jumătate de guvern

Florin Manole, reprezentant al PSD, a atacat dur Guvernul Bolojan în plenul Parlamentului, la dezbaterea moțiunii de cenzură, susținând că Executivul nu mai are legitimitate politică și că România este condusă de „jumătate de guvern”. Social-democratul a invocat creșterea TVA, scăderea puterii de cumpărare, situația din educație și blocarea salariului minim, afirmând că premierul Ilie Bolojan „trebuie să plece”.

Bolojan, atac dur în Parlament: „Oameni care locuiesc în penthouse-uri vin să explice cât e de greu”

Premierul Ilie Bolojan, liderul PNL și șeful Guvernului vizat de moțiunea de cenzură, a lansat un nou atac dur la adresa PSD și AUR, în discursul susținut în plenul Parlamentului. Bolojan a acuzat inițiatorii moțiunii de ipocrizie, a susținut că România riscă să piardă credibilitate și bani din PNRR și a transmis că, indiferent de rezultatul votului, nu va renunța la reformele în care crede.

Ce vor face partidele politice la moțiune. Ce parlamentari vor fi în sală

PNL, UDMR și USR au anunțat că parlamentarii lor vor rămâne sau nu în sală la moțiune, dar că nu vor vota. Este de așteptat ca AUR și PSD, semnatari ai moțiunii, să o și voteze. Grupul PACE a transmis că va vota. Conducerea SOS România face sondaj în partid.

Ultima Oră

Cele mai citite