Premierul a explicat de ce a crescut inflația și a prognozat că “în luna iulie ne vom duce către o inflație de 8%, iar în august vom coborî spre 6%”

14 May 2026, 19:17 (actualizat 14 May 2026, 19:22)

Primul-ministru Ilie Bolojan a răspuns, joi, acuzațiilor PSD în urma publicării, de către INS, a datelor privind inflația pe luna aprilie, care a crescut la 10,7%.

Premierul a spus că datele INS nu sunt o surpriză și sunt un efect al mai multor factori.

Premierul Ilie Bolojan: Inflația este un rezultat cumulat al mai multor factori care înseamnă că dacă ai deficite imense, inevitabil vei crea o bază pentru inflație și am plecat cu o inflație mare de anul trecut. Și gândiți-vă la efectele liberalizării prețului la electricitate, la cele 2 procente în plus la TVA din 2025, la care s-au adăugat efectele războiului din Iran, ceea ce a însemnat scumpiri la pompe, de asemenea, zona de îngrășăminte pentru Agricultură, dar ele s-au reflectat și în costuri de producție și în celelalte prețuri.

Șeful Guvernului a mai spus că, pe măsură ce liniile de inflație din anul trecut, iulie-august, vor ieși din calcul, vom vedea că inflația anuală va începe să scadă și dacă nu vor interveni și alte șocuri, în luna iulie ne vom duce către o inflație de 8%, iar în august vom coborî spre 6%.

Cât privește creșterea economică, Ilie Bolojan a confiormat că, având în vedere datele de revizuire ale INS, pentru ultimul trimestru al anului trecut, suntem în al doilea trimestru de recesiune tehnică. Dar, a spus primul ministru, acesta era un efect previzibil chiar dacă pare ca un semn care nu e bun, eu cred că este un semn că economia noastră se însănătoșește.

Premierul Ilie Bolojan: Ca să reduci deficitul, reduci consumul pe datorie și ai inevitabil o contracție a consumului și a creșterii economice. Că suntem pe calea cea bună o arată scăderea deficitului reușită anul trecut și este fals în totalitate că această reducere de deficit ar fi rezultatul unor inginerii contabile, prin neplata facturilor.

Primul ministru a amintit de cheltuielile dim anii trecuți: Este anormal ca atunci când guvernele noastre, în 2023, 2024, au dat foc la acoperișul casei României, adică au generat deficite prin aruncarea banilor în scop electoral, să vii și să critici pe cel care stinge focul, pentru că atunci când stingi focul, inevitabil, apa mai distruge câte ceva care oricum n-ar mai fi putut fi salvat. Să fim responsabili pentru această țară și să ne comportăm rațional.

Toate declarațiile premierului pot fi urmărite aici:

Premierul Ilie Bolojan: Astăzi, pentru fiecare leu care se colectează în România, 39% acoperă salariile din sectorul bugetar

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite