Nicușor Dan, despre desemnarea lui Grindeanu premier: O ipoteză. Despre Bolojan: Îi mulțumesc pentru activitate, dar este încă în funcție
Președintele Nicușor Dan a declarat că desemnarea lui Sorin Grindeanu în funcția de premier rămâne, deocamdată, o ipoteză, în cazul în care PSD va reuși să formeze o majoritate parlamentară. Șeful statului a evitat să intre în conflictul politic dintre PSD și premierul Ilie Bolojan și a spus că discuția importantă este legată de viitoarea majoritate guvernamentală.
Președintele Nicușor Dan a fost întrebat dacă l-ar desemna pe Sorin Grindeanu în funcția de premier, în cazul în care PSD va strânge o majoritate parlamentară.
„Este o ipoteză. E o ipoteză care în momentul ăsta nu pare probabilă, majoritate parlamentară. ”, a răspuns șeful statului.
Întrebat despre conflictul politic dintre PSD și premierul Ilie Bolojan, președintele a evitat să se poziționeze de partea uneia dintre tabere.
PSD îl acuză pe Ilie Bolojan că, în cele 10 luni de guvernare, nu a făcut reforme, ci doar a luat măsuri împotriva populației. De cealaltă parte, premierul susține că PSD s-ar fi opus reformelor care vizau grupuri de interese și rețele apropiate partidului.
Solicitat să spună dacă au existat reforme concrete blocate de PSD, Nicușor Dan a refuzat să răspundă direct.
„Nu o să vă răspund cu da sau nu la această întrebare, pentru că ar însemna să mă implic în tensiunile care există deja”, a declarat președintele.
Șeful statului a spus că dezbaterea despre trecut a fost deja făcută și că atenția trebuie îndreptată spre viitor.
„Despre trecut, cred că fiecare dintre noi s-a pronunțat încă o dată și încă o dată. Întrebarea fundamentală acum este care este viitorul și care este majoritatea care va susține un guvern”, a afirmat Nicușor Dan.
Întrebat de ce nu i-a mulțumit public premierului Ilie Bolojan după moțiunea de cenzură, președintele a spus: „Îi mulțumesc domnului Bolojan pentru activitate, dar dumnealui este încă în funcție”, a declarat șeful statului.

