Ilie Bolojan: Oamenii nu mai au încredere când văd că banii lor sunt folosiți în bătaie de joc

21 mai 2026, 07:53

Invitat la un post de televiziune, premierul interimar Ilie Bolojan a subliniat că încrederea și respectarea programelor asumate stau la baza oricărei guvernări funcționale. Potrivit acestuia, nerespectarea înțelegerilor face imposibilă colaborarea politică pe marile teme ale țării.

„Nu poți să faci o coaliție cu un partid pe problemele mari ale țării cât timp acel partid nu respectă înțelegerile, nu-și asumă responsabilitatea, fuge de orice fel de decizie și, atunci când trebuie făcute lucrurile cu adevărat corecte, nu-și asumă deloc aceste lucruri”, a declarat Ilie Bolojan.

Premierul interimar a vorbit și despre ceea ce consideră a fi una dintre marile probleme ale guvernărilor din ultimii ani: numirea unor oameni în funcții publice nu pentru competență, ci ca formă de recompensă politică.

„Un alt aspect important pe care am încercat să-l corectez a fost ceea ce s-a făcut greșit în anii trecuți, și anume să numești oameni pe funcții care să folosească acea funcție doar pentru extragerea de avantaje. Să numești oameni pe funcții ca o formă de recompensă, pe salarii mari, care să nu livreze nimic pentru acele salarii. Și, în felul acesta, oamenii, pe bună dreptate, când văd că banii lor, pe care îi plătesc din greu, muncind de dimineața până seara într-o hală, la linia de producție, nu sunt folosiți corespunzător și este o bătaie de joc în ceea ce-i privește, normal că nu mai au încredere în acele guvernări. Asta am tolerat anii trecuți, ceea ce n-am mai tolerat acum”, a spus Ilie Bolojan.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite