Turiştii care intră în Grecia pe la Promachonas începând de marţi vor trebui să prezinte un test COVID-19 negativ. Recomandarea MAE

Turiştii care vor intra în Grecia pe la punctul de trecere a frontierei Promachonas vor trebui să prezinte, începând de marţi, 14 iulie, ora locală 6.00, un test molecular negativ efectuat cu cel mult 72 de ore înainte care să ateste că nu sunt infectaţi cu noul coronavirus, a decis guvernul de la Atena, relatează agenţiile AFP, EFE şi publicaţia greacă keeptalkinggreece.com, citate de Agerpres.

29 de turişti din România şi Bulgaria, depistaţi cu COVID-19 la vama Kulata–Promachonas

Noi reguli pentru cei care vor să meargă în vacanţă în Grecia. Autorităţile de la Atena au anunţat că nimeni mai poate intra în ţară fără dovada unui test negativ de COVID-19, făcut cu cel mult 72 de ore înaintea sosirii. Formularul obligatoriu trebuie completat cu cel mult 24 de ore înainte, şi nu 48, cum era până acum. Măsurile intră în vigoare de marţi. Astăzi, la vama Kulata au fost depistaţi 29 de români şi bulgari infectaţi cu COVID-19.

Grecia pregătește noi restricții publice și de călătorie. Ministerul român al Afacerilor Externe nu a fost notificat

Grecia se pregătește să reimpună restricții publice și de călătorie pentru a opri infectările cu COVID-19. Vor fi anunțate săptămâna viitoare, după cum a precizat un oficial guvernamental. Ministerul român de Externe spune că nu a fost notificat cu privire la modificări. Între timp, alti 2 turiști români au fost depistați pozitiv în Grecia și au intrat în carantină.

Ultima Oră

Cele mai citite