Atenționare de călătorie MAE: Grecia - acces rutier prin punct unic de trecere a frontierei bulgaro-elene

Ministerul Afacerilor Externe informează cetăţenii români care intenţionează să călătorească în Republica Elenă că accesul rutier pe teritoriul acestei ţări este permis în perioada 1-15 iulie numai prin punctul de trecere al frontierei bulgaro-elene de la Kulata-Promachonas, ca urmare a introducerii obligativităţii completării formularului electronic (Passenger Locator Form), prin intermediul căruia să poată fi asigurată evidenţa celor care se deplasează în această ţară.

Primii turiști au ajuns în Grecia. Persoanele care se infectează în vacanță vor intra în izolare pentru 14 zile pe cheltuiala statului elen

E liber la turism în Grecia! S-a deschis sezonul estival, au ajuns deja primii vizitatori din străinătate, auto-izolarea la destinație sau la întoarcerea acasă nu mai este obligatorie. E o decizie mult-așteptată, de vreme ce turismul asigură peste 20 la sută din Produsul Intern Brut al Greciei și a fost interzis aproape trei luni.

Ultima Oră

Cele mai citite