COVID-19 | Stare de urgență în Statele Unite

Preşedintele Donald Trump a decretat vineri seară starea de urgenţă în Statele Unite ale Americii, din cauza pandemiei de coronavirus. Decizia permite alocarea urgentă de fonduri federale.

Opt români vor fi aduși din Italia cu o aeronavă a MApN

Opt români aflați în Italia ca turiști sau pentru tratamente medicale, vor fi aduși în țară, miercuri noaptea, cu o aeronavă a Ministerului Apărării Naționale, anunță Ministerul de Externe într-un comunicat de presă.

Românii din Italia au demarat campania Împreună, în contextul răspândirii noului coronavirus

Autoritățile italiene au raportat 250 de decese în ultimele 24 de ore, un nou record negativ pentru țara cu cele mai multe cazuri de îmbolnăviri cu COVID-19 din afara Chinei. Românii din nordul Italiei au demarat campania Împreună. Asociația italo-română Primo Paso din Torino își propune să îi aducă pe români mai aproape unii de ceilalți, în aceste vremuri grele, prin mesaje video de încurajare, sfaturi și sprijin. Un reportaj în EXCLUSIVITATE semnat Luiza Dinică, jurnalist la Radio Torino.

Guvernul României, în autoizolare. Un senator PNL are coronavirus

Premierul Ludovic Orban a intrat în autoizolare. La fel şi senatorii liberali. Palatul Victoria, dar şi Cotroceniul, rămân închise publicului, inclusiv jurnaliştilor. Iar miniştrii sunt testaţi pentru coronavirus. Sunt anunţuri care au bulversat programul politic al acestei zile. Totul din cauza unui senator liberal de Constanta, Vergil Chițac, care este infectat cu noul coronavirus. Chițac a fost în ultima vreme la ședinte ale conducerii PNL şi în Parlament. Astăzi a anunţat public ca are coronavirus, deşi ieri îi ironiza pe cei care suspectau că răceala lui este provocată de noul virus din China. Violeta Alexandru, ministrul Muncii, a anunțat că testul pentru COVID a ieșit negativ.

COVID-19 | OMS anunță oficial depășirea pragului de 5.000 de morți. Europa este epicentrul pandemiei

Peste 5.000 de persoane și-au pierdut viața din cauza coronavirusului la nivel mondial. Este un prag tragic, a anunțat directorul Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, care a precizat că Europa a devenit epicentrul pandemiei. Tot mai multe state din Europa au introdus restricții și declară stare de urgență. Bulgaria, Cehia și Estonia au făcut acest anunț. Austria le cere cetățenilor săi aflați în Spania, Franţa și Elveţia să revină imediat în țară și pregătește măsuri dure pentru combaterea pandemiei. Potrivit informațiilor transmise de Reuters, președintele Trump ar urma să declare stare de urgență națională într-un mesaj special.

Ultima Oră

Cele mai citite