Covid-19
Nu crede tot ce primești pe facebook sau whatsapp - este mesajul prin care autoritățile române fac apel la populație să selecteze cu atenție sursele din care se informează despre noul coronavirus. Și avertizează că răspândirea de informații false și zădărnicirea combaterii bolilor se pedepsesc cu închisoare. Până acum, polițiștii au deschis 30 de dosare penale. Iar cel care îl vizează pe fostul polițist, angajat al ADP sector patru, internat acum în stare gravă la Institutul Matei Bals, a fost preluat de Parchetul General.
Primul român cu coronavirus: „Să nu ne panicăm”
Sergiu Sgurescu este primul român diagnosticat cu noul coronavirus în țara noastră și unul dintre cei care s-au vindecat. El spune că nu a avut niciun simptom și că „E o răceală care se tratează”.
Alertă la Spitalul Județean din Constanța. Un asistent şef a fost confirmat cu noul coronavirus
Este alertă la Sitalul Județean dn Constanța. Un asistent şef a fost confirmat cu noul coronavirus. Ancheta epidemiologică se anunță dificilă, pentru că bărbatul de 52 de ani nu a fost plecat în afara țării. Și susține că nu a intrat în contact cu persoane venite din zonele de focar.
CERT-RO: În plină alertă Coronavirus, atacatorii folosesc identitatea vizuală a OMS pentru campanii de phishing
Atacatorii cibernetici folosesc, în plină alertă de coronavirus, identitatea vizuală a Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii pentru campanii de phishing, avertizează experţii Centrului Naţional de Răspuns la Incidente de Securitate Cibernetică (CERT-RO).
MAE: Atenționare de călătorie în Spania, Germania, Franța, în contextul răspândirii infecției cu COVID-19
Ministerul Afacerilor Externe recomandă cetățenilor români care se află în scop turistic sau tranzitează Regatul Spaniei, Republica Franceză și Republica Federală Germania, ca, în contextul evoluțiilor epidemiei cu COVID-19 la nivel european, să ia în considerare scurtarea șederii și revenirea de urgență în România.
Dr. Alexandru Rafila: Nu discutăm despre posibilitatea închiderii Bucureștiului
Alexandru Rafila, preşedintele Societăţii Române de Microbiologie şi şeful Institutului Naţional de Boli Infecţioase „Matei Balş“ din Bucureşti, a declarat că nu se pune problema închiderii Bucureștiului în contextul epidemiei de COVID-19 din țara noastră.
Viceprimarul Capitalei anunţă că nu mai sunt locuri de carantină disponibile în Bucureşti
Viceprimarul Capitalei, Aurelian Bădulescu, a anunțat că în București nu mai sunt locuri disponibile pentru carantină. Cele 200 de locuri ale primăriei sunt ocupate, iar administrația a cerut Guvernului bani pentru achiziția de spații, dar nu a primit.
Cum se tratează bolile de sânge. Medicul Daniel Coriu a explicat ce trebuie să facă pacienții în această perioadă în care pericolul e mai ridicat
Românii care au suspiciuni sau confirmate boli de sânge și afecțiuni oncologice sunt în același punct, indiferent de amenințarea noului virus.
Arad. Protest în stradă al unor localnici pentru că un centru de carantină se află lângă casele lor
Mai mulţi localnici din cartierul arădean Grădişte au protestat în stradă, joi după-amiază, după ce au aflat că într-o pensiune din vecinătatea caselor lor se află persoane în carantină, iar poliţiştii locali au intervenit pentru calmarea situaţiei.

