Cutremur de magnitudine 6,9, în nord-estul Japoniei
Exact 30 de minute mai târziu faţă de seismele din Venezuela, un cutremur de magnitudine 6,9 a lovit şi nord-estul Japoniei. Era ora de vârf a dimineţii.
Mişcarea deosebit de puternică, resimţită Inclusiv în capitala Tokyo, a fost surprinsă de camerele de supraveghere ale instalaţiilor portuare din 3 prefecturi.
Guvernul s-a întrunit în şedinţă de urgenţă pentru a supraveghea situaţia.
Autorităţile s-au grăbit să verifice instalaţiile nucleare şi întreaga infrastructură energetică a ţării. Circulaţia feroviară, inclusiv a renumitelor trenuri de mare viteză Shinkansen, a fost oprită în unele regiuni. Nu sunt răniţi şi nici pagube semnificative.
Nu a fost emisă alertă de tsunami, dar şefa executivului a îndemnat la precauţie.

