Covid-19
Datele oficiale arată că dintre cei 73 de oameni vindecați de COVID-19 în România, 51 sunt doar din Timișoara. Despre munca titanică a medicilor de acolo ne vorbește Luisa Tîrcă.
Medicii craioveni nu au materiale de protecție. Ei au lansat un apel pe rețelele de socializare
Medicii craioveni cer ajutor în lupta cu virusul care a pus frână planetei. Ei sunt mereu la datorie, dar neprotejați în fața pericolului.
Al optulea deces din cauza coronavirusului, înregistrat în România. Este vorba despre un bărbat din Craiova, revenit din Italia
Marți dimineață a fost înregistrat al optulea deces al unui pacient infectat cu noul coronavirus în România.
Organizația Mondială a Sănătății avertizează: Pandemia se accelerează. "Pentru a câştiga, trebuie să atacăm cu tactici agresive - testarea fiecărui caz suspect, izolarea şi îngrijirea fiecărui caz confirmat"
Organizaţia Mondială a Sănătăţii a avertizat că pandemia de coronavirus se accelerează, cu peste 372.000 de cazuri confirmate în acest moment. A fost nevoie de 67 de zile de la primul caz raportat de COVID-19 pentru a ajunge la 100.000 de cazuri. După 11 zile s-a atins un al doilea prag de 100.000 de infecții şi după doar 4 zile un al treilea prag de 100.000.
Dispută între județele Galați și Brăila pentru tratarea bolnavilor cu noul coronavirus
Dispută între autoritățile sanitare din Galați și Brăila în privința preluării pacienților cu COVID-19, în cazul în care spitalele regionale nu vor mai putea interna bolnavi. Medicii din Galați vor să preia toate cazurile cu alte patologii din cele două județe, iar cei din Brăila ar trebui să se ocupe doar de cei infectați cu SARS-COV2. Însă cei din urmă nici nu vor să audă de așa ceva.
Guvernul a lansat o nouă platformă online cu informații despre COVID-19, cemafac.ro
Guvernul României, prin Autoritatea pentru Digitalizarea României, în colaborare cu Departamentul pentru Situații de Urgență și organizația neguvernamentală Code for Romania a lansat o nouă platformă online din ecosistemul de luptă contra efectelor COVID-19 CeMaFac (cemafac.ro), componentă a proiectului stirioficiale.ro.
Bilanţul epidemic a ajuns la 6.077 de morţi în Italia. 601 de decese în ultimele 24 de ore, în scădere față de ieri
Numărul deceselor în Italia e 601, în ușoară scădere față de ziua de ieri. Încep și tulburările sociale - noile măsuri anunțate de guvern, de închidere aproape a tuturor întreprinderilor, în întreaga peninsulă, au stârnit nemulțumirea sindicatelor.
Bilanțul provocat de coronavirus în Spania începe să semene cu cel din Italia: peste 33.000 de contaminări, 462 de decese în 24 de ore
2.182 de decese provocate în Spania de coronavirus, 462 în ultimele 24 de ore. Starea de urgenţă se prelungește până pe 11 aprilie. Regiunea Madrid este cea mai afectată. Vicepremierul Carmen Calvo a fost spitalizată și este suspectă de infecție cu COVID-19. În Germania, măsurile restrictive par a fi respectate. Primul test făcut de cancelarul Merkel este negativ. Austria merge mai departe cu măsurile dure și mobilizează rezerviștii.
Al șaptelea deces al unui pacient infectat cu COVID 19 s-a înregistrat în România. Cea mai neagră zi de la începutul pandemiei
În această seară a fost înregistrat cel de- al șaptelea deces al unui pacient infectat cu noul coronavirus. Este vorba despre un bărbat în vârstă de 65 ani, internat la Spitalul Universitar București, confirmat pozitiv în data de 21.03.2020.

