Probleme la spitalele din Capitală - medici expuși la COVID-19. Treizeci de angajaţi ai spitalului Floreasca sunt în acest moment în izolare la domiciliu

Sunt tot mai multe probleme în spitalele din Capitală. La Floreasca, 30 de angajaţi sunt în izolare la domiciliu după ce au intrat în contact cu un pacient diagnosticat cu noul coronavirus. Într-o clinică privată o femeie care a născut a fost diagnosticată şi ea pozitiv, după ce inițial nu recunoscuse că a intrat în contact cu o persoana întoarsă din Spania. La spitalul "Sfântul Ioan" mai mulţi angajaţi reclamă că au fost lăsăţi complet neprotejaţi în faţa unei posibile infecţii cu COVID 19.

Fostul judecător militar, Constantin Udrea: În ordonanța de instituire a stării de urgență și a stării de alertă se arată că poate fi restricționat și dreptul la viață privată

Măsurile referitoare la restricțiile de circulație, care reprezentau recomandări până în prezent devin obligatorii, începând de mâine, a anunțat marți președintele Klaus Iohannis. Cetățenii pot ieși pentru a face cumpărători sau pentru a merge la serviciu. Fostul judecător militar, Constantin Udrea, a declarat că era așteptată o astfel de decizie.

GCS: 154 de dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor

Un număr de 154 de dosare penale au fost întocmite până în prezent prin structurile abilitate ale MAI sub aspectul săvârşirii infracţiunii de zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 352 alin. 1 Cod penal, informează Grupul de Comunicare Strategică.

Grupul de Comunicare Strategică: 762 de persoane infectate cu coronavirus în România, cu 186 mai multe decât luni. Opt persoane au murit

Până astăzi, 24 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 762 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19. Dintre cele 762 de persoane confirmate pozitiv, 79 au fost declarate vindecate și externate (53 la Timișoara,19 la București, 3 la Craiova, 2 la Constanța, una la Cluj și una la Iași), a transmis Grupul de Comunicare Strategică.

Pacient infectat cu coronavirus la Spitalul Floreasca. 7 medici și 23 de asistenți medicali și personal auxiliar sunt în izolare

Un bărbat în vârstă de 60 de ani care s-a prezentat, luni, la Spitalul Floreasca prezentând simptome pentru o altă patologie a fost testat pentru COVID 19 și rezultatul este pozitiv. Bărbatul a fost transportat la Spitalul Victor Babeș din Capitală iar toți cei cu care a intrat în contact cu el sunt în acest moment în autoizolare.

Ultima Oră

Cele mai citite