Londra adoptă noi măsuri împotriva pandemiei de coronavirus. Un milion și jumătate de oameni potențial vulnerabili vor fi contactați de autorități pentru a li se cere să stea acasă

Guvernul britanic a anunțat că un milion și jumătate de oameni potențial vulnerabili la noul coronavirus vor fi contactați pentru a li se cere să stea în casă pentru cel puțin două săptămâni. Pentru majoritatea oamenilor, noul coronavirus produce doar simptome ușoare: febră sau tuse. Pentru alții, vârstnici sau persoane cu probleme medicale, există riscul producerii unor afecțiuni mai severe, inclusiv pneumonie. În ultimele 24 de ore au murit 47 de britanici, iar numărul total al deceselor din cauza coronavirusului a ajuns la 281.

Anchetă epidemiologică la Spitalul Universitar din Capitală unde a fost internată a doua victimă a COVID-19

Cea de-a doua persoana decedată din România a fost internată la Spitalul Universitar din Capitală și testată după 4 zile de la internare, deși prezenta tuse și febră. Este vorba despre un bărbat care făcea dializa și care a intrat în contact cu cadrele medicale neprotejate și a stat în salon cu alți doi pacienți, amândoi cu probleme respiratorii.

Președintele american Donald Trump a anunțat că două substanţe, combinate, pot fi tratamentul pentru Coronavirus

Președintele american Donald Trump a surprins întreaga lume anunțând pe contul său de Twitter că o combinație de medicamente ar fi eficientă în tratarea COVID 19. Guvernatorul statului New York, cel mai afectat de epidemia SARS Cov 2, a anunțat că 10 mii de doze vor fi distribuite în spitale și administrate persoanelor care se află în stare critică.

În Spania, starea de urgență se prelungește cu două săptămâni. Franța, la un pas de a declara stare de urgență sanitară

În Spania greul abia urmează a avertizat premierul țării, după cinci mii de noi infectați într-o singură zi. Astăzi a fost anunțat și prelungirea cu încă două săptămâni a stării de urgență. În ultimele 24 de ore au mai murit 400 de oameni și peste 5 mii s-au infectat.  Printre noii infectați se numără și doi angajați ai ambasadei României la Madrid, care în consecință, și-a suspendat activitatea. În Franța spitalele sunt supra-aglomerate și bolnavii sunt trimiși acum și în țări vecine. Iar în Germania, unde sunt peste 18 mii de infectați, toți cetățenii au primit recomandarea să rămână în case.

Ultima Oră

Cele mai citite