Uniunea Europeană este ''pregătită să ajute'' la creşterea producţiei de vaccinuri anti covid, dă asigurări comisarul european pentru sănătate

În timp ce campaniile de vaccinare împotriva COVID-19 înregistrează întârzieri, Uniunea Europeană a recunoscut sâmbătă o "insuficienţă mondială" a capacităţilor de producere a vaccinurilor și s-a declarat "pregătită să ajute" pentru a le creşte, potrivit comisarului european pentru sănătate Stella Kyriakides, citat de AFP.

Țările Uniunii Europene încearcă să grăbească ritmul vaccinării. La noi se pregătește a doua etapă

Se pregăteşte cea de-a doua etapă de vaccinare, iar autorităţile sunt optimiste. Tot mai multe cadre medicale, inclusiv cele care au fost reticente, au ales să se imunizeze, iar spre finalul lunii se poate încheia prima etapă. Vor începe apoi să fie vaccinate şi persoanele cu afecţiuni grave sau din centrele sociale. Până acum au fost administrate în România peste 13.200 vaccinuri anti-COVID.

Cadrele medicale s-au vaccinat și în ultima zi din an

Și în ultima zi din an a continuat vaccinarea anti-COVID a cadrelor medicale. Spitalele din București și din 11 județe au primit doze pentru imunizarea medicilor, asistenților și infirmierilor care lucrează direct cu bolnavi infectați cu noul coronavirus. În cele 5 zile de la începutul campaniei, au fost imunizate aproape 10.300 de cadre medicale în toată țara.

Anul Nou dă o pauză vaccinărilor anti Covid 19 la Iași

Vaccinurile anti Covid au ajuns şi la Iaşi, însă Anul Nou aduce un „răgaz” la inocularea serului. Cum 2021 începe cu 3 zile libere, vaccinările nu ar putea fi făcute în această perioadă într-un ritm susţinut. Aşa că s-a decis ca, în spitalele din nord estul ţării, personalul care s-a trecut pe listele de vaccinare să fie imunizat începând din 4 ianuarie. Spitalul Militar din Iași deţine doze pentru aproape 12.700 de persoane.

Ultima Oră

Cele mai citite