campanie vaccinare
În Olanda, vaccinarea declanşează un scandal politic. Ministrul Sănătății a fost chemat în Parlament să explice de ce Olanda începe vaccinarea de abia pe 8 ianuarie, cel mai târziu dintre țările Uniunii Europene.
Autoritățile promit că, de luni, vaccinarea anti covid va începe în forță
De mâine începe imunizarea în cea mai mare parte dintre cele 370 de centre de vaccinare din țară.
Peste 13 mii de cadre medicale s-au imunizat împotriva COVID-19 până acum în România cu serul de la Pfizer-BioNTech
Peste 13 mii de cadre medicale s-au imunizat împotriva COVID-19 până acum în țara noastră, dintre care 1.500, numai în ultimele 24 de ore.
Uniunea Europeană este ''pregătită să ajute'' la creşterea producţiei de vaccinuri anti covid, dă asigurări comisarul european pentru sănătate
În timp ce campaniile de vaccinare împotriva COVID-19 înregistrează întârzieri, Uniunea Europeană a recunoscut sâmbătă o "insuficienţă mondială" a capacităţilor de producere a vaccinurilor și s-a declarat "pregătită să ajute" pentru a le creşte, potrivit comisarului european pentru sănătate Stella Kyriakides, citat de AFP.
Țările Uniunii Europene încearcă să grăbească ritmul vaccinării. La noi se pregătește a doua etapă
Se pregăteşte cea de-a doua etapă de vaccinare, iar autorităţile sunt optimiste. Tot mai multe cadre medicale, inclusiv cele care au fost reticente, au ales să se imunizeze, iar spre finalul lunii se poate încheia prima etapă. Vor începe apoi să fie vaccinate şi persoanele cu afecţiuni grave sau din centrele sociale. Până acum au fost administrate în România peste 13.200 vaccinuri anti-COVID.
Dr. Valeriu Gheorghiță, coordonatorul campaniei de vaccinare: Vrem să putem începe şi vaccinarea persoanelor din etapa a doua
Vârstnicii ar putea fi vaccinați mai repede decât prevedea inițial calendarul. Coorodonatorul campaniei de vaccinare, Valeriu Gheorghiță, speră ca, după jumătatea acestei luni, să se poată trece la imunizarea celor de vârsta a treia, cu prioritate a persoanelor cu multiple afecțiuni.
Aproape 12 mii de cadre medicale au fost vaccinate anti covid în România
Aproape 12.000 de cadre medicale s-au vaccinat anti COVID până acum, în țara noastră. În ultimele 24 de ore s-au imunizat anti covid peste 1.300 de medici, asistenți și infirmieri. Nu s-au înregistrat reacții adverse.
Cadrele medicale s-au vaccinat și în ultima zi din an
Și în ultima zi din an a continuat vaccinarea anti-COVID a cadrelor medicale. Spitalele din București și din 11 județe au primit doze pentru imunizarea medicilor, asistenților și infirmierilor care lucrează direct cu bolnavi infectați cu noul coronavirus. În cele 5 zile de la începutul campaniei, au fost imunizate aproape 10.300 de cadre medicale în toată țara.
Anul Nou dă o pauză vaccinărilor anti Covid 19 la Iași
Vaccinurile anti Covid au ajuns şi la Iaşi, însă Anul Nou aduce un „răgaz” la inocularea serului. Cum 2021 începe cu 3 zile libere, vaccinările nu ar putea fi făcute în această perioadă într-un ritm susţinut. Aşa că s-a decis ca, în spitalele din nord estul ţării, personalul care s-a trecut pe listele de vaccinare să fie imunizat începând din 4 ianuarie. Spitalul Militar din Iași deţine doze pentru aproape 12.700 de persoane.

