Premierul Florin Cîţu anunţă că a aprobat marţi transmiterea către Comisia Europeană a solicitării ca România să beneficieze de încă 8 milioane de doze de vaccin BioNTech/Pfizer din cele 200 de milioane negociate suplimentar la nivel european.
Președintele Klaus Iohannis a susținut marți seara prima conferință de presă din acest an. Șeful statului a anunțat că în 2021 sunt două direcții majore pentru România: stoparea pandemiei și repornirea în forță a tuturor sectoarelor economice.
Vaccinul produs de compania Moderna, al doilea autorizat de Comisia Europeană, ajunge și în România în această săptămână, a anunțat dr. Valeriu Gheorghiţă, coordonatorul campaniei naţionale de vaccinare împotriva noului coronavirus.
România va respecta schema de vaccinare cu rapel la 21 sau 28 de zile, în funcție de producătorul vaccinului, asocierea BioNTech/Pfizer sau Moderna. Declarația a fost făcută de medicul militar Valeriu Gheorghiță, în contextul în care mai multe țări europene ar dori să amâne a doua doză din motive de stocuri insuficiente. Marea Britanie a recurs deja la această soluție, iar Germania a luat-o în discuție.
Campania de vaccinare a început cu stângul în Franţa, iar autorităţile încearcă de câteva zile să schimbe strategia şi să găsească soluţii rapide de rezolvare a problemelor apărute. Medici celebri au ales să se imunizeze pentru a da populaţiei un semnal de încredere, în condiţiile în care doar 38% dintre francezi spun că sunt decişi să se vaccineze.
Județul Cluj este primul din România care se pregătește să își vaccineze seniorii! Autoritățile locale au cerut aprobări pentru a putea începe imunizarea vârstnicilor din centrele rezidențiale.
România a primit astăzi o nouă tranşă de vaccin din cota pe care o are alocată la nivelul Uniunii Europene. Vorbim despre aproximativ 150 de mii de doze care au ajuns sau vor ajunge în depozitele din ţară.
În mai multe țări europene, planurile de vaccinare nu sunt eficiente. Din cauza procedurilor, în Franța, de exemplu, țară grav afectată de pandemia de coronavirus, au fost imunizate puțin peste 500 de persoane, la o populație de peste 65 de milioane. Logistica a dat planurile peste cap și în Spania, unde numărul persoanelor imunizate este infim.