campanie vaccinare
Jumătate dintre angajații Institutului Marius Nasta se vor vaccina anti-covid. Imunizarea într-unul dintre cele mai încercate spitale COVID din Capitală va începe chiar în ultima zi din an, iar prima etapă se va termina după 2-3 zile. La nivel național au fost vaccinate 2778 de persoane și s-au înregistrat 13 cazuri de efecte adverse minore, printre care febră și durere la locul injectării. Două persoane au avut o reacție alegerică ușoară.
Din peste 2000 de cadre medicale vaccinate anti covid în primele două zile în România, doar o persoană a avut o reacție adversă minoră
2066 de cadre medicale s-au vaccinat în total în aceste prime două zile ale campaniei de imunizare. O singură persoană a avut o reacție adversă minoră, de tip alergic. Autoritățile au lansat și o pagină de internet unde cei vaccinați pot raporta eventualele probleme. În următoarele zile sunt așteptate în țară încă aproape 150 de mii de doze.
În prima zi de vaccinare anti-COVID în România, s-au imunizat 960 de cadre medicale
Numărul total de cadre medicale din cele 10 spitale din România cărora li s-a administrat, duminică, prima doză de vaccin împotriva coronavirusului este de 960, a anunțat Grupul de Comunicare Strategică.
Noi doze de vaccin anti-COVID 19 vor sosi în România în 29 şi 30 decembrie
Noi tranşe din vaccinul anti-COVID-19 vor sosi în România în 29 şi 30 decembrie, a anunţat Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19. Informația a fost confirmată la TVR de medicul Valeriu Ghoerghiță, coordonatorul campaniei de vaccinare din România.
Personalul medical va fi vaccinat anti-COVID până la finalul lui ianuarie. Care sunt posibilele reacții adverse ale vaccinului
Medicii și asistenții medicali care s-au vaccinat astăzi, la debutul campaniei, au făcut-o fără teamă și cu speranța că toți cei din jur vor prinde curaj să se imunizeze și să contribuie astfel la încheierea pandemiei. Deocamdată, niciunul nu a acuzat efecte adverse.
Povestea asistentei Mihaela Anghel, prima persoană din România care s-a vaccinat pentru COVID-19
Asistenta medicală care l-a îngrijit pe primul român infectat cu SARS-COV-2 a fost prima persoană vaccinată împotriva COVID-19. Mihaela Anghel are 26 de ani şi lucrează de 4 ani la Institutul Matei Balş din Capitală. E unul dintre sutele de mii de cadre medicale care au stat în acest an mai mult în spital, suferind alături de pacienţi. Acum priveşte cu speranţă spre finalul pandemiei care ne-a schimbat radical viaţa în acest an.
Guvernul a aprobat astăzi strategia națională de vaccinare anti-COVID
În ședința de guvern de joi a fost aprobată hotărârea pentru modificarea Hotărârii Guvernului nr. 1031/2020 privind aprobarea Strategiei de vaccinare împotriva COVID-19 în România.
Autoritățile din județul Botoșani vor înființa 11 centre de vaccinare a populației împotriva virusului COVID-19
Autorităţile din judeţul Botoşani vor înființa 11 centre de vaccinare a populației împotriva virusului COVID-19. Cinci centre de vaccinare vor fi constituite la nivelul municipiului Botoșani și câte unul în municipiul Dorohoi, orașul Săveni, orașul Ştefăneşti, orașul Dărâbani, orașul Flămânzi și orașul Bucecea.
Europenii, în așteptarea propriilor campanii de vaccinare
"Să aşteptăm şi să vedem", spun europenii, după ce Marea Britanie a început vaccinarea populaţiei cu serul produs de Pfizer. Prima campanie de imunizare declanșată într-o ţară occidentală a stârnit, cum era firesc, și controverse, pe lângă aplauze.

