Rujeola a făcut o nouă victimă - o persoană de 29 de ani din judeţul Dolj. Pacientul avea HIV şi s-a îmbolnăvit de rujeolă în luna februarie. În iunie, au apărut primele simptome ale complicaţiei postrujeolice.
Ministrul Sănătății, Florian Bodog, a prezentat marți un pachet de măsuri pentru limitarea efectelor epidemiei de rujeolă, în parteneriat cu Ministerul Afacerilor Interne. Carmen Dan a dat asigurări că MAI sprijină această campanie inițiată de Ministerul Sănătății.