Tot mai mulţi tineri au probleme cu inima, atrag atenţia medicii cardiologi. Peste jumătate din totalul deceselor înregistrate la nivel naţional sunt cauzate de bolile cardiovasculare

Din ce în ce mai mulţi tineri au probleme cu inima, atrag atenţia medicii cardiologi, care spun că au observat o scădere a vârstei medii la care pun un diagnostic. Astfel că multe cazuri sunt acum ale unor tineri chiar şi până în 40 de ani. România este ţara în care se moare de inimă, iar datele ar trebui să ne pună pe gânduri. După pandemie, când accesul la servicii de sănătate a fost restricţionat, a crescut şi numărul de cazuri de boli de inimă. Iar acum, cardiologii trag un semnal de alarmă şi spun că nu e suficient să ne gândim doar la cum prevenim aceste cazuri, ci că e nevoie de atenţie sporită pentru a-i trata pe cei deja diagnosticaţi.

Obezitatea, diabetul şi riscul de boli cardiovasculare sunt la valori critice, la sate, arată rezultatele analizelor făcute de caravana Alianţei Pacienţilor Cronici

Românii de la ţară sunt măcinaţi de boli care-i pot ucide, fără să ştie. Obezitatea, diabetul şi riscul de boli cardiovasculare sunt la valori critice, mai mari decât la ultimele studii. O arată analizele făcute în 7 judeţe, într-o caravană a Alianţei Pacienţilor Cronici. Peste 70 la sută dintre cei testaţi au prea multe kilograme. Zeci de oameni aşa au aflat că au diabet. Analizele gratuite şi prevenţia sunt o utopie pentru cei mai mulţi, deşi autorităţile tot fac promisiuni.

Ultima Oră

Cele mai citite