Tot mai multe cazuri de infarct apar sub 50 de ani. Markerul ascuns care crește riscul cardiovascular

Bolile cardiovasculare continuă să fie principala cauză de mortalitate în România, fiind responsabile pentru aproximativ 60% din totalul deceselor anuale. Nivelul este de peste trei ori mai mare decât media Uniunii Europene, iar harta realizată de Societatea Europeană de Cardiologie plasează țara noastră în zona de risc foarte înalt.

Studiu: Oamenii îmbătrânesc mai rapid în două momente ale vieții

Potrivit unui studiu din 2024 privind modificările moleculare asociate îmbătrânirii, oamenii experimentează două salturi bruște: unul în jurul vârstei  de 44 de ani și celălalt în jurul vârstei de 60 de ani, scrie Science Alert.

Congresul East Meets West. ”Echipa inimii”, cheia împotriva bolilor cardiovasculare care ucid 6 din 10 români

Ar trebui să ne verificăm inima măcar o dată la doi ani, chiar dacă nu sunt semne că am avea probleme, mai ales că 6 din 10 români mor din cauze cardiovasculare. Iar medicii de mai multe specialităţi - să analizeze în echipă fiecare caz, pentru a decide cel mai bun tratament. Este cheia salvării de vieţi. O spun lideri la nivel mondial care tratează inima, veniţi de pe mai multe continente să împărtăşească din secretele reuşitei, la Bucureşti.

Ultima Oră

Cele mai citite