Delegația iraniană se întoarce la Teheran în timp ce negocierile tehnice cu SUA continuă

SUA - Iran / Arhivă
22 June 2026, 13:58 (actualizat 22 June 2026, 14:00)

Delegația iraniană a părăsit luni Elveția cu destinația Teheran, după o zi intensă de negocieri cu Statele Unite desfășurată duminică, în timp ce echipele tehnice ale celor două țări vor continua în cursul săptămânii discuțiile privind mecanismele de aplicare ale memorandumului de înțelegere, transmite EFE, preluată de Agerpres.

Delegația Republicii Islamice, condusă de președintele Parlamentului, Mohammad Bagher Ghalibaf, și însoțită de ministrul de externe, Abbas Araghchi, a plecat spre capitala iraniană după aproximativ 18 ore de întâlniri și consultări bilaterale și cvadruple, cu participarea Qatarului și Pakistanului ca mediatori, conform agenției Tasnim.

Agenția, legată de corpul Gardienilor Revoluției, a indicat că, în paralel, au început negocierile tehnice între Iran și SUA privind mecanismele de aplicare ale memorandumului de înțelegere semnat săptămâna trecută.

Echipa tehnică iraniană este condusă de viceprim-ministrul de externe Kazem Garibabadi.

La finalul discuțiilor de duminică, Qatar și Pakistan au emis o declarație comună în care au anunțat un acord asupra unei foi de parcurs de 60 de zile, crearea unui comitet superior de negocieri și începerea grupurilor de lucru tehnice.

Potrivit comunicatului, convorbirile tehnice vor continua până la sfârșitul acestei săptămâni la Burgenstock, o localitate turistică într-un cadru idilic.

“Comitetul de înalt nivel a convenit asupra unei foi de parcurs pentru a ajunge la un acord final în termen de 60 de zile, punând bazele pentru demararea imediată a noilor convorbiri tehnice“, au precizat pe rețeaua socială X ministerele de externe din Qatar și Pakistan.

Mediatorii au informat, de asemenea, despre crearea unei linii de comunicare între Teheran și Washington pentru a evita ‘incidentele și neînțelegerile’ și pentru a asigura tranzitul sigur al navele comerciale prin Strâmtoarea Ormuz, precum și despre formarea unui grup de rezolvare a conflictelor pentru a supraveghea respectarea încetării operațiunilor militare în Liban.

La rândul său, Araghchi a dat asigurări pe platforma X că s-au realizat ‘progrese importante’ pentru a pune capăt războiului din Liban.

Șeful diplomației iraniene a afirmat, de asemenea, că exporturile de petrol și produse petrochimice au fost exceptate de la restricții, că blocada a fost ridicată, că unele active înghețate au fost eliberate și că a fost pus în aplicare un plan amplu de reconstrucție și dezvoltare pentru Iran, aspecte care nu au fost menționate de Qatar și Pakistan în comunicatul lor și care nu au fost confirmate nici de Statele Unite.

Iranul a declarat luni că a avut o ‘discuție foarte scurtă’ cu SUA despre programul nuclear iranian în cadrul negocierilor din Elveția, subliniind totuși că nu au fost ‘negocieri’, potrivit AFP.

A avut loc o discuție foarte scurtă despre problema nucleară, dar nu s-au abordat detalii, și nu se poate spune că negocierile privind nuclearul au început“, a spus purtătorul de cuvânt al diplomației iraniene, Esmail Baghaei, pentru agenția Irna.

Delegația americană ‘și-a prezentat pozițiile foarte pe scurt’ despre nuclear, iar Iranul a făcut la fel, a adăugat purtătorul de cuvânt, calificând aceste schimburi drept ‘prezentarea pozițiilor noastre’ respective.

Guvernul elvețian a subliniat luni că, la începutul negocierilor, SUA și Iran au reușit să definească modul în care vor continua acest proces de dialog pentru a ajunge la o pace definitivă.

În același timp, Elveția și-a exprimat disponibilitatea de a continua să sprijine acest proces, după ce a oferit facilități logistice și diplomatice pentru o primă întâlnire de negociere în complexul turistic Burgenstock.

“Facilitatorul elvețian salută progresele constructive realizate în cadrul schimburilor diplomatice intense care au avut loc în noaptea de 21 spre 22 iunie la Burgenstock între mediatori, Iran și Statele Unite”, a menționat Ministerul elvețian de Externe într-un comunicat.

“Este un pas pozitiv, care permite structurarea continuării procesului politic și tehnic”, a declarat guvernul elvețian. De asemenea, a menționat că scopul său este ca ‘diplomația noastră să contribuie la detensionare, stabilitate și pace’, fără a specifica în ce loc au decis părțile să poarte discuțiile de natură tehnică.

Și prim-ministrul pakistanez Shehbaz Sharif a declarat încheiat cu succes prima întâlnire de nivel înalt dintre SUA și Iran.

Prima reuniune a comitetului de nivel înalt în cadrul memorandumului de înțelegere de la Islamabad s-a încheiat cu succes la Burgenstock, Elveția. Discuțiile au avut loc într-un ambient pozitiv și constructiv și au adus progrese încurajatoare“, a scris luni liderul pakistanez pe X.

Premierul Shehbaz Sharif, împreună cu șeful armatei Pakistanului, mareșalul Asim Munir, și o delegație tehnică din Ministerele de Externe și de Interne, au participat direct la discuții în calitate de mediatori. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite