boli cardiovasculare
La fiecare 30 de minute, un român moare de infarct! Iar stilul de viață sedentar, fumatul, consumul de alcool și stresul sunt factori majori în provocarea afecțiunilor cardiace. Medicii atrag atenția că pandemia și nivelul de stres ridicat adus de această situație au dus la o creștere alarmantă a tinerilor care ajung în cabinete cu astfel de probleme.
29 septembrie, Ziua mondială a inimii. La nivel mondial, anual se înregistrează 18,6 milioane de decese cauzate de boli cardiovasculare
Astăzi este Ziua Mondială a Inimii, o zi importantă pentru întreagă lume medicală, folosită pentru a informa populaţia din întreaga lume cu privire la principala cauză de deces, bolile cardiovasculare.
Împreună pentru inima Moldovei. La Iași va fi înființat un Institut Regional de Medicină Cardiovasculară. Angajament de susținere semnat inclusiv de oameni de afaceri
România ocupa locul 3 în Europa în ceea ce privește numărul deceselor din cauza bolilor cardiovasculare. În regiunea Moldovei, există un singur institut cu acest specific, ce deservește 5,5 milioane de locuitori. Incidența mare a bolilor de inimă face ca listele de așteptare pentru tratamente de specialitate să fie extrem de lungi, iar pacienţii ajung să fie programați la operații peste un an sau chiar doi. Un proiect menit să contribuie la realizarea unui obiectiv medical vital pentru sănătatea oamenilor din estul României a fost lansat oficial la Iași.
4 mai - Ziua națională a inimii. Marcarea acestei zile reprezintă un prilej de a atrage atenția asupra creșterii alarmante a numărului de afecţiuni cardiovasculare
La 4 mai este marcată, anual, în România, Ziua naţională a inimii, începând din anul 1997.
Ziua Mondială a Inimii. Medicul Vlad Anton Iliescu: România este pe unul din principalele locuri din UE ca mortalitate din cauza bolilor cardiovasculare
Astăzi, este Ziua Mondială a Inimii, o zi importantă pentru întreagă lume medicală, folosită pentru a informa populaţia din întreaga lume cu privire la principala cauză de deces, bolile cardiovasculare. Profesorul universitar Vlad Anton Iliescu, medic primar chirurgie vasculară, a explicat la TVR cum putem să evităm problemele cardiovasculare.
Studiu: Persoanele cu Covid care au boli cardiovasculare şi boli renale cronice, risc dublu de deces
Un studiu făcut de un grup de experţi de la Institutul Cantacuzino arată că pacienţii cu boli de inimă şi cei cu boli renale care se infectează cu Covid au risc dublu de deces. Studiul, printre puţinele de acest fel din România, a fost făcut pe un eşantion de aproape 900 de pacienţi infectaţi.
Avertismentul cardiologilor: Pacienții care suferă un infarct miocardic și nu ajung de urgență la spital pot dezvolta complicații foarte grave
Medicii trag un semnal de alarmă! Pentru că se tem de COVID, cardiacii nu mai ajung la spital pentru a-și face tratamentele necesare. Expuși pericolului sunt mai ales cei care suferă un infarct miocardic și nu ajung de urgență la control. Toate țările afectate de pandemie au raportat o scădere dramatică a numărului de urgențe cardiovasculare, în special de infarcte miocardice acute. Cea mai plauzibilă explicație este reticența pacienților de a se prezenta la controlul de specialitate, de teama infectării cu virusul SRAS-CoV-2. Care sunt riscurile acestei situaţii explică prof. dr. Theodora Benedek, șefa secţiei de Cardiologie a Spitalului Clinic Județean de Urgenţă Târgu Mureş şi preşedintele Comisiei de Cardiologie din Ministerul Sănătăţii.
Persoane vulnerabile în fața noului coronavirus. 9 din 10 români decedați de COVID-19 aveau o afecțiune cronică
Milioane de români sunt vulnerabili în faţa infecţiei cu noul coronavirus din cauza afecţiunilor cronice de care suferă, mulţi, fără să ştie. La cei cu factori de risc, temutul virus poate cauza forme severe de boală şi chiar decesul. Dintre cei care au murit, 9 din 10 mai aveau cel puţin o altă afecţiune cunoscută. Pe lângă boli cardiovasculare şi diabet, în cazul multora, obezitatea a înclinat balanţa spre sfârşitul tragic.
Adolescenții sedentari riscă să fie afectați de obezitate și să sufere de boli cardiovasculare. Studiu al Organizației Mondiale a Sănătății
Adolescenţii care nu fac suficientă mişcare îşi pun în pericol sănătatea, avertizează un studiu desfăşurat sub egida Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, transmite agenția Reuters, citată de Agerpres. Obezitatea şi bolile cardiovasculare îi pot afecta mai târziu pe adolescenții care nu fac mișcare cel puțin o oră în fiecare zi.

