Temperaturi ridicate și ploi, în mare parte din țară. Meteorologii au emis avertizări de vreme extremă
Meteorologii au emis mai multe coduri galbene valabile astăzi și mâine. Unul, de caniculă, vizează opt județe din nordul țării și patru din sud. Iar un altul, de instabilitate atmosferică, vizează jumătatea de vest și centrul țării. De altfel, în Timiș a fost și ieri extrem de cald, după care, aseară și azi noapte s-au dezlănțuit furtunile. În Timiș, căldura a creat disconfort încă de ieri și, așa cum se întâmplă de obicei, după temperaturi caniculare vin furtunile. Aseară și azi noapte vijelia a făcut prăpăd în județ.
La ora 13, temperatura resimțită la Timișoara era de 37 de grade Celsius, însă căldura era sufocantă chiar de la primele ore. Dimineață, din cauza umezelii, senzația de vreme tropicală a fost greu de suportat.
Meteorologii au emis un cod de vreme extrem de caldă pentru mai mutlte județe din nordul și centrul țării, dar și din sud. Temperaturile mari aduc însă cu ele și instabilitate. Sunt anunțate vijelii, averse cu descărcări electrice și chiar grindină în județe din jumătatea de vest a țării și în centru. De altfel, în Banat sfârșitul de săptămână a stat sub semnul vremii la extreme. După caniculă au lovit furtuni violente. Mai mulți copaci au fost doborâți de vijelii pe șosea sau pe firele de curent electric. Un pom a căzut pe un autoturism aflat în mișcare, în care se aflau 3 persoane, însă nu a rănit pe nimeni. Pompierii timișeni au intervenit în peste 20 de situații generate de vremea rea în decurs de doar câteva ore.
Autoritățile ne îndeamnă ca, în cazul în care vremea se înrăutățește brusc, să întrerupem orice activitate în aer liber și să căutăm adăpost. Pe intervale scurte meteorologii emit avertizări nowcasting pentru fenomene extreme.

