Bolile cardiovasculare, principala cauză de mortalitate în rândul românilor. Țara noastră are a treia cea mai mare rată a mortalităţii evitabile din Uniunea Europeană

26 decembrie 2023, 14:45

Românii nu mănâncă sănătos, fumează şi beau prea mult alcool. Toate acestea sunt cauze care duc la apariţia bolilor cardiovasculare. Profilul de ţară în privinţa sănătăţii, publicat de Comisia Europeană, arată că ţara noastră înregistrează o situație mai gravă decât majoritatea statelor Uniunii în privinţa factorilor de risc.

Boala cardiacă ischemică a fost principala cauză de mortalitate, cu peste 19% din totalul deceselor în 2018. România are a treia cea mai mare rată a mortalităţii evitabile din Uniunea Europeană, iar cele mai multe cazuri sunt ale unor oameni cu boli cardiovasculare. Dacă în UE riscurile alimentare provoacă 17% din decese, în România ponderea urcă la 25 la sută. Mai mult de trei sferturi dintre români spun că nu mănâncă nici măcar un fruct pe zi. Bolile de inimă sunt agravate de fumat, consum de alcool şi activitatea fizică insuficientă, la care se adaugă stresul cronic.

Diana Brâncuș, jurnalist senior TVR: Nu este de glumă, multă lume crede că nu i se poate întâmpla. Deşi aveam grijă, făceam sport, încercam să mânânc sănătos, încercam să fac ce trebuie pentru a fi sănătoasă, nu m-aș fi gândit că am să ajung să fac infarct. La un moment dat organismul zice stop. Uneori, zice stop pentru totdeauna. Din fericire, eu am rămas aici, am stat 17 zile în reanimare. Nu suntem super oameni, trebuie să ne mai şi odihnim, să ne relaxăm.

Mărturia colegei noastre Diana Brâncuş ar trebui să ne pună pe gânduri. Înainte de infarct, Diana îşi propusese să facă o serie de teste. Însă ţara nostră e codaşă şi în privinţa cheltuielilor pentru prevenţie, cu a doua cea mai scăzută pondere din UE. Un program de screening la care au participat peste 140 de mii de pacienţi cu factori de risc le-a dat şansa acestora să afle din timp dacă sunt sau nu în pragul unei boli cardiovasculare grave.

Rodica Tănăsescu, medic de familie: Au fost fericiți că au putut face teste fără programare, gratuit, fără alte probleme și nu au fost puțini. Oamenii sunt mult mai la risc decât cred ei, când începi să îi iei la bani mărunți iți dai seama că riscurile sunt mult mai mari. Dacă îi obișnuim pe pacienți să își facă un examen preventiv, poate vom salva niște vieți.

Pentru că nivelul de educație medicală este scăzut, iar românii nu sunt obişnuiţi să îşi facă teste preventive, a fost lansat un ghid ce cuprinde mituri demontate și sfaturi pentru o viaţă sănătoasă. Realizat de medici de familie, cardiologi și experți din asociaţiile de pacienţi cu afecţiuni cronice, ghidul mai include date despre consumul de fructe și legume, despre sport, stres şi despre consum de tutun și alcool.

Ioana Cristina Daha, medic cardiolog: Și cine a făcut boala și cine nu a făcut încă boala ar trebui să aplice aceleași măsuri de prevenție. Sunt foarte mulți români care cred că dacă fumează 1,2 3 țigări nu e nicuin fel de problemă. . Aproape toți pacienții pe care i-am avut cu infarct la vârstă tânără erau fumători.

Ghidul a fost publicat în 10.000 de exemplare ce vor fi distribuite în cabinetele medicilor de familie, în ambulatorii de cardiologie, dar şi prin intermediul asociațiilor de pacienți.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite