angajaţi
Probleme la două fabrici mari din Brăila din cauza angajaţilor infectaţi cu noul coronavirus. O firmă de confecţii cu aproape 500 de angajaţi şi-a închis porţile, iar la o fabrică de componente auto, cu 3.400 de angajaţi, activitatea a fost dată peste cap în urma numeroaselor cazuri confirmate în ultimele zile. Oamenii trimişi acasă în izolare sunt disperaţi pentru că, în lipsa legii, nu pot primi concedii medicale pentru zilele în care nu muncesc.
Încă doi angajați ai Penitenciarului Vaslui, confirmați cu COVID-19
Încă doi angajați ai Penitenciarului din Vaslui au fost confirmați cu COVID-19, numărul total ajungând astfel la patru.
Schimbări pe piața muncii. Angajații vor să lucreze de acasă, companiile se adaptează
Lucrul de acasă, cu program flexibil dar cu sarcini clare, e pe placul tot mai multor români, de când au testat acest regim, în pandemie. Companiile încep și ele să se adapteze și pregătesc strategii pe termen lung în această direcție, mai ales că așa reduc din costuri. Autoritățile lucrează la programe în acest sens, care să vină în sprijinul angajaților.
Doar 4 din 10 angajați români au planuri de concediu pentru 2020
Aproape trei sferturi dintre angajații români nu și-au luat anul acesta concediu de odihnă, dar 42% dintre ei plănuiesc totuși să facă o cerere în acest sens în perioada următoare, arată datele unui sondaj făcut de o platformă de recrutare.
Salarii plătite după modelul german în timpul crizei. Finanțarea s-ar putea face din fonduri europene
Guvernul vrea să aplice și pentru angajații români modelul german Kurzarbeit, care presupune un program redus și flexibil de muncă. Premierul Ludovic Orban a declarat la o întâlnire cu oamenii de afaceri și cu sindicatele că, astfel, statul ar putea acoperi parțial salariile angajaților în perioadele în care aceștia nu pot munci din cauza unor evenimente excepționale. Finanțarea s-ar putea face din fonduri europene.
Unu din trei angajatori continuă angajările la fel ca înainte de epidemie
30% dintre companiile din România nu și-au schimbat planurile de recrutare stabilite la începutul anului nici după izbucnirea epidemiei. Cele mai multe oferte de joburi planificate pentru următoarele două luni vor fi în vânzări și promovare online.
Protestul de la Mintia, încheiat. Angajații își primesc banii eșalonat
Protestul spontan de al Termocentrala Midia s-a încheiat, iar activitatea a fost reluată. Angajații au obținut promisiunea că își vor primii banii restanți eșalonat, până în luna iulie. Peste 100 de angajați ai instituției s-au arătat nemulțumireași au cerut ca drepturile salariale restante să le fie respectate.
EUROSTAT. România este pe primul loc în UE după ponderea angajaților din sectorul de aprovizionare cu alimente
Un număr de aproximativ 15,9 milioane de persoane cu vârsta de peste 15 ani erau angajate în anul 2019 în sectorul de aprovizionare cu alimente din Uniunea Europeană, echivalentul a 8% din totalul persoanelor angajate, România fiind statul membru cu cea mai mare pondere a angajaţilor, 23%, arată datele publicate vineri de Eurostat.
Șomaj tehnic și după 1 iunie pentru unii angajați. Noi măsuri pentru firme
Şomajul tehnic se menține și după 1 iunie pentru angajații care lucrează în restaurante, industria spectacolelor sau în alte sectoare în care rămân valabile restricțiile. Guvernul ia în calcul și alte măsuri prin care să încurajeze patronii să facă angajări. Acestea au fost discutate cu sindicatele și patronatele, dar fară a fi propuse termene pentru aplicarea lor.

