Focare de COVID-19 la două fabrici din Brăila; una dintre ele a fost închisă. Oamenii nu primesc concedii medicale pentru zilele în care nu muncesc

Probleme la două fabrici mari din Brăila din cauza angajaţilor infectaţi cu noul coronavirus. O firmă de confecţii cu aproape 500 de angajaţi şi-a închis porţile, iar la o fabrică de componente auto, cu 3.400 de angajaţi, activitatea a fost dată peste cap în urma numeroaselor cazuri confirmate în ultimele zile. Oamenii trimişi acasă în izolare sunt disperaţi pentru că, în lipsa legii, nu pot primi concedii medicale pentru zilele în care nu muncesc.

Schimbări pe piața muncii. Angajații vor să lucreze de acasă, companiile se adaptează

Lucrul de acasă, cu program flexibil dar cu sarcini clare, e pe placul tot mai multor români, de când au testat acest regim, în pandemie. Companiile încep și ele să se adapteze și pregătesc strategii pe termen lung în această direcție, mai ales că așa reduc din costuri. Autoritățile lucrează la programe în acest sens, care să vină în sprijinul angajaților.

Salarii plătite după modelul german în timpul crizei. Finanțarea s-ar putea face din fonduri europene

Guvernul vrea să aplice și pentru angajații români modelul german Kurzarbeit, care presupune un program redus și flexibil de muncă. Premierul Ludovic Orban a declarat la o întâlnire cu oamenii de afaceri și cu sindicatele că, astfel, statul ar putea acoperi parțial salariile angajaților în perioadele în care aceștia nu pot munci din cauza unor evenimente excepționale. Finanțarea s-ar putea face din fonduri europene.

Protestul de la Mintia, încheiat. Angajații își primesc banii eșalonat

Protestul spontan de al Termocentrala Midia s-a încheiat, iar activitatea a fost reluată. Angajații au obținut promisiunea că își vor primii banii restanți eșalonat, până în luna iulie. Peste 100 de angajați ai instituției s-au arătat nemulțumireași au cerut ca drepturile salariale restante să le fie respectate.

Șomaj tehnic și după 1 iunie pentru unii angajați. Noi măsuri pentru firme

Şomajul tehnic se menține și după 1 iunie pentru angajații care lucrează în restaurante, industria spectacolelor sau în alte sectoare în care rămân valabile restricțiile. Guvernul ia în calcul și alte măsuri prin care să încurajeze patronii să facă angajări. Acestea au fost discutate cu sindicatele și patronatele, dar fară a fi propuse termene pentru aplicarea lor.

Ultima Oră

Cele mai citite