Românii n-au încredere în angajatorii lor. 75 la sută dintre angajați își caută alte posturi

Doar un sfert dintre angajaţii din România au încredere în compania pentru care muncesc, iar mulţi dintre ceilalţi îşi caută un alt loc de muncă. Motivul principal este legat de modul în care sunt conduşi şi de felul în care sunt plătiţi şi promovaţi în funcţie. Faţă de acum câţiva ani, numărul celor dispuşi să muncească peste program e în scădere, arată un studiu recent.

Inginerii, căutați în domeniile aerospațial și IT. PoliFEST, târg educațional și de job-uri, la București

Cine ştie să construiască un roboţel care să joace şah are şanse pentru un loc de muncă bine plătit. Tinerii ingineri sunt la mare căutare, iar pentru ei angajatorii au lansat adevărate campanii de 'vânat creiere'. Şi asta chiar de pe băncile facultăţii. Cei care au amânat momentul angajării o pot face acum, la Târgul educaţional şi de joburi 'PoliFEST' din Capitală.

Ultima Oră

Cele mai citite