64% dintre români verifică foarte bine firma angajatoare, arată un studiu

Patronii români se confruntă cu cea mai mare criză de angajaţi din ultimii ani. Deşi au posturi libere, nu au cu cine să le ocupe. Cei care îşi caută un loc de muncă au început să fie mai selectivi. Șase din 10 români nu vor doar salarii mari. Sunt atenţi, de exemplu, la reputaţia companiei la care urmează să se angajeze, arată un studiu recent.

Sancțiuni dure pentru firmele care nu recompensează legal munca suplimentară

Patronii care își țin angajații la lucru peste program mai mult decât permite legea și fără recompense adecvate, riscă amenzi uriașe. Parlamentarii vor să modifice Codul Muncii, iar angajatorii să fie amendați în funcție de numărul de salariați cărora le încalcă drepturile. Amenda poate ajunge până la 3 mii de lei pentru fiecare anagajat.

De la ținute confortabile la abonamente la săli de sport sau tichete de vacanță. Firmele oferă stimulente angajaților pentru a-i fideliza

Pe o piaţă în care e tot mai greu să găseşti angajaţi şi să-i păstrezi, firmele explorează variante inedite pentru fidelizare. De exemplu, o companie din domeniul energiei a apelat la designeri reputaţi pentru a le oferi salariaţilor ţinute de serviciu comode şi plăcute privirii. Iar unele firme oferă pachete de cărţi şi chiar un buget din care fiecare îşi ia ce-i trebuie.

Cât muncesc românii. Petrecem mai puține ore pe săptămână la serviciu decât englezii sau austriecii

Nu suntem nici fruntaşii, nici codaşii Europei la ore muncite. În medie, românii lucrează mai puţin decât britanicii şi austriecii şi doar cu aproximativ o oră mai mult decât francezii. Diferenţele majore apar la venituri: francezii câştigă şi de patru ori mai mult decât angajaţii din România. Calculele apar într-un studiu Eurostat. Chiar dacă nu oferă salarii ca în Occident, patronii români au preluat alte variante de stimulare a angajaților.

Protest la Penitenciarul Vaslui. Agenţii refuză să mai intre la lucru din cauza orelor suplimentare neplătite

Protest la Penitenciarul Vaslui. Mai mult de jumătate dintre agenţi au refuzat să mai lucreze. Oamenii se plâng că sunt prea puţini şi, din acest motiv, s-au strâns mii de ore suplimentare lucrate şi neplătite. În plus, deficitul sever de personal pune în pericol siguranța penitenciarului. Mai multe amănunte oferă corespondentul TVR, Răzvan Cojocariu.

Ultima Oră

Cele mai citite