EXCLUSIV. Daniel Dăianu, despre viitorul guvern: “Cine va fi poate să încerce să umble la piesele de bază, dar dacă va încerca așa ceva, va fi foarte rău”
Există altă posibilitate în afară de ceea ce este în programul de guvernare, referitor la măsurile fiscale, după un an în care au crescut toate aceste tipuri de taxe? Se poate reveni la o altă valoarea a TVA, se poate reduce taxarea muncii? Invitat la emisiunea “Ultima ediție”, președintele Consiliului Fiscal al României, Daniel Dăianu, crede că aceste măsuri ar fi “ar fi experimente fără sens în momentul de față”.
“Ar fi experimente fără sens în momentul de față. De pildă Tanczos Barna a pledat pentru prelungirea unor prețuri la bunuri de bază și eu zic că are sens, pentru că avem un nou puseu de inflaționist care face ca traiectoria inflației să meargă în sus. Noi vom avea o dezinflație în a doua parte a anului și, probabil, inflația în România se va situa în jur 6% la finele anului. Cele mai lovite sunt persoanele cele mai vulnerabile. Dar să reduci acum iar TVA-ul la produsele de bază, nu poți să faci așa ceva. În primul rând, că nu mai ești credibil. Noi avem de apărat o credibilitate care cât de cât a fost recâștigată. Deficitul va rămâne mare și în 2026. Se pune întrebarea ce vom face după 2026. Nu poți să vii cu măsuri care înseamnă să dai înapoi, în momentul ăla dai cu piciorul”, a precizat Dăianu.
Președintele Consiliului Fiscal este de părere dacă viitorul guvern va încerca să “umble la piesele de bază” ale mecanismului economic și va stopa corecția fiscal-bugetară “va fi foarte rău”:
“Cine va fi poate să încerce să umble la piesele de bază, dar dacă va încerca așa ceva, va fi foarte rău. Pentru că dacă arestezi, adică stopezi corecția fiscal-bugetară transmiți cel mai rău mesaj pe care îl poți da. (…) În esență, nu poți să schimbi politica economică. Ce trebuie să faci este să fii mai aproape de ceea ce reclamă realizarea de reforme. Ajustarea economică trebuie continuată și se poate. Nu trebuie să crești taxe și impozite ca să ajungi la un deficit de 6% în 2026. Ce vei face după 2026 este o întrebare legitimă. Reformele nu trebuie să le faci pentru că așteaptă sute de milioane de euro din cadrul PNRR, trebuie să faci reforme în funcționarea statului pentru că este nevoie de așa ceva”.
Urmăriți emisiunea integral:

