Funcţionarii din Senat şi Camera Deputaţilor, în grevă japoneză în timpul procedurilor de învestire a Guvernului
Funcţionarii parlamentari din Senat şi Camera Deputaţilor au anunțat că sunt în grevă japoneză pe toată perioada derulării procedurilor de învestire a noului Guvern, în semn de protest faţă de nivelul scăzut de salarizare, pe care îl consideră “umilitor”.
“Ţinând cont de dispoziţiile Constituţiei României care consfinţesc, din punctul de vedere al importanţei, ierarhia instituţiilor statului în sistemul politico-juridic al ordinii de drept – Parlamentul fiind primul din această ierarhie şi luând în considerare funcţiile cu caracter propriu Parlamentului, legiferarea, controlul parlamentar şi relaţiile externe parlamentare care nu pot fi realizate decât intrinsec, de către întregul aparat parlamentar – deputaţi, senatori, funcţionari publici parlamentari, funcţionarii publici parlamentari din Camera Deputaţilor şi Senat se află în grevă japoneză, pe tot parcursul derulării procedurilor de învestire a unui nou Guvern, ca formă de protest faţă de nivelul salarial incorect în raport cu importanţa Parlamentului în statul de drept şi în raport cu atribuţiile, responsabilitatea, răspunderea şi incompatibilităţile stabilite prin lege, aplicabile funcţionarului public parlamentar”, a transmis, într-un comunicat Sindicatul Funcţionarilor Publici Parlamentari.

