angajaţi
Aproximativ nouă din zece angajaţi vor să poată alege dacă să muncească de la birou sau de acasă de îndată ce restricţiile de la locul de muncă impuse de pandemia de COVID-19 vor fi relaxate, indică un studiu realizat de Cisco Systems, transmite miercuri Reuters.
Angajații DSP Vâlcea, testați pozitiv. Sunt infectați și la Uzina Ford din Craiova
Apar focare în toate zonele din țară. În Vâlcea s-au infectat chiar angajații instituţiei care gestionează lupta împotriva pandemiei. Şi la Uzina Ford din Craiova au fost testaţi pozitiv mai mulţi angajaţi.
Focar uriaș de Covid la Centrul de Recuperare şi Reabilitare Neuropsihiatrică Războieni din județul Neamț. 180 de beneficiari și angajați s-au îmbolnăvit
Un focar de Covid-19 s-a înregistrat la Centrul de Recuperare şi Reabilitare Neuropsihiatrică Războieni, județul Neamț. Centrul intră în carantină, după ce peste 180 de beneficiari și angajați s-au îmbolnăvit.
Locuitorii din cantonul Geneva au aprobat prin referendum creșterea venitului minim garantat. Un angajat care prestează 41 de ore de muncă pe săptămână va primi un salariu de aproape 3.800 de euro pe lună
Elvețienii, unii dintre europenii cu cel mai ridicat nivel de trăi, vor avea o viață și mai bună. Locuitorii din cantonul Geneva au aprobat prin referendum creșterea venitului minim garantat care va fi de acum de 3.800 de euro pe lună. Adică dublu față de țări ca Germania sau Franța și de aproape 7 ori față de salariul minim de la noi.
Camera Deputaţilor: Personalul didactic medico-farmaceutic beneficiază de o indemnizaţie de 50% din salariul de bază
În spitale, ambulatorii sau în alte unităţi, după caz, se pot desfăşura activităţi de învăţământ medico-farmaceutic postliceal, universitar şi postuniversitar, iar personalul medico-farmaceutic beneficiază de o indemnizaţie de 50% din salariul de bază al funcţiei de medic, medic stomatolog sau farmacist, au decis, marţi, deputaţii. Au adoptat un proiect de lege pentru modificarea şi completarea Legii nr.95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, relatează Agerpres.
Doar 27% din angajaţii români pot lucra de acasă. România este pe ultimul loc din UE
Din 5,57 milioane de angajaţi români, doar 1,5 milioane ar putea, teoretic, să lucreze de acasă. Circa 37% din forţa de muncă din UE poate să îşi desfăşoare activitatea online, conform unui studiu VoxEU.org
Români infectați la un abator din Belgia
A izbucnit un nou focar de COVID la un abator din Belgia. Printre infectați sunt și 14 români.
Constructorul naval Damen își va reduce forța de muncă din România cu 870 de persoane
Constructorul naval Damen își va reduce forța de muncă din România cu 870 de persoane, în cadrul unui plan care mai prevede și concedierea a 180 de angajați din Olanda, pe fondul efectelor economice ale pandemiei, informează dutchnews.nl.
Pandemia a prelungit ziua de muncă cu 48 de minute și a crescut numărul ședințelor și al e-mail-urilor
Pandemia a dus la creșterea timpului de lucru cu 48 de minute, la sporirea numărului ședințelor și întâlnirilor și la un număr mai mare de mesaje electronice trimise, arată un studiu la care au participat 3,1 milioane de persoane din Nordul Americii, Europa și Orientul Mijlociu, anunță Bloomberg.

