amenzi
În Dolj s-au intensificat controalele din cauza numărului tot mai mare de infectări cu COVID 19. Autoritățile încearcă să-i convingă pe oameni să respecte normele de protecție pentru că situația să nu scape de sub control.
Amenzi pentru fumătorii din Portugalia. Cei care aruncă chiștoacele de țigară pe jos vor plăti 250 de euro
Amenzi usturătoare în Portugalia pentru cine aruncă la voia întâmplării chiștoacele de țigară. 250 de euro este amenda pentru orice muc de țigară aruncat pe jos.
Petrecere în interiorul stadionului „Cluj Arena". Poliția a dat amenzi de 1.000 de lei
Polițiștii clujeni au aplicat o amendă de 1.000 lei organizatorului unei petreceri în interiorul stadionului „Cluj Arena". Participanții la petrecere nu au purtat măști de protecție, nu au păstrat distanțarea și erau peste 100 de persoane în spațiu închis.
Razie în București la cei cu motociclete și mașini modificate
Politistii de la Brigada rutiera și inspectorii de la Registrul Auto Român au organizat filtre pe mai multe străzi intens circulate din Capitală. Au oprit la control zeci de mașini, motociclete și au verificat dacă au modificări, în special la sistemul de evacuare a noxelor. Acțiunea i-a vizat și pe șoferii care ar participa la întreceri ilegale pe drumurile publice.
Acțiune în București pentru prinderea șoferilor băuți: 121 amenzi și cinci dosare penale
Poliţiştii rutieri din Bucureşti au dat, în noaptea de vineri spre sâmbătă, 121 de amenzi, într-o acţiune pentru prinderea şoferilor care conduc băuţi sau drogați. Conform Brigăzii Rutiere, au fost date 121 sancțiuni contravenționale în valoare de peste 81.900 de lei.
Despescu, despre cazul „Duduianu”: Poliția n-a negociat siguranța cetățenilor și nici aplicarea legii, s-a urmărit „prevenirea unor incidente violente”
Secretarul de stat din MAI, chestorul Bogdan Despescu, a adus, joi, lămuriri cu privire la întâlnirea dintre șefii din Poliția Română cu membri din clanul „Duduianu”. El a spus că nu a fost „negociată siguranța cetățenilor și nici aplicarea legii”, ci s-a urmărit „prevenirea unor incidente violente”.
Peste 1.100 de amenzi date într-o zi. Cele mai multe au fost pentru nerespectarea măsurilor sanitare împotriva răspândirii coronavirusului
Ministerul Afacerilor Interne anunță că în urma verificărilor efectuate joi au fost aplicate peste 1.100 de amenzi, în valoare totală de peste 350.000 de lei. Cele mai multe au fost date pentru nerespectarea măsurilor impuse pentru combaterea răspândirii coronavirusului.
Noi amenzi pe litoralul românesc. Zeci de tineri au petrecut fără mască și fără a păstra o distanță minimă de siguranță
Șase cluburi de pe litoral au fost amendate de polițiști pentru că nu au respectat normele impuse în contextul pandemiei. În imagini se văd zeci de tineri care petrec fără mască și fără a păstra o distanță minimă de siguranță într-unul din cluburile din Mamaia.
Peste 25.000 de turiști pe plajele sălbatice Vadu-Corbu-Midia, pun presiune pe habitatele naturale
Peste 25.000 de turiști au fost prezenți la sfârșit de săptămână pe plajele sălbatice Vadu-Corbu-Midia din Delta Dunării și pun presiune pe habitatele naturale, transmite, luni Administrația Rezervației Bioseferei Delta Dunării (ARBDD).

