Distracție la malul Mării Negre, fără respectarea niciunei reguli impuse de pandemie. Polițiștii au aplicat amenzi de aproape 200.000 de lei

A fost un final de săptămână plin pe litoral. Peste 80.000 de turiști s-au distrat la malul Mării Negre, mulți fără să mai respecte vreo regulă impusă de pandemie. Stau dovadă amenzile de aproape 200.000 de lei, aplicate de polițiști. Plajele sălbatice nu au scăpat de asaltul iubitorilor de natură care au parcat în zona interzisă, au campat la voia întâmplării și au aruncat gunoaie peste tot.

Număr record de amenzi pe litoral. Turiștii au uitat de coronavirus și de reguli

Numărul mare de turiști de pe litoral a făcut ca și numărul controalelor să crească. Noaptea trecută, echipele de control au făcut verificări pe întreg litoralul și au dat amenzi în valoare de 65.000 de lei. Au suspendat și activitatea unui club exclusivist din Mamaia. La malul mării, turiștii au uitat de coronavirus și de reguli. Stau în grupuri mari, nu păstrează distanța, iar acest lucru se întâmplă inclusiv ziua, pe plajă și în apa mării.

Amenzile pentru nepurtarea măștilor depind de un ordin

Autoritățile, la un pas de bâlbâială publică. Nepurtarea măștilor în spații închise și mijloace de transport poate fi sancționată dar numai după apariția în Monitorul Oficial al ordinului comun al miniștrilor de Interne și ai Sănătății.

Masca des uitată și aglomerația, în stare de alertă. Dacă numărul îmbolnăvirilor va crește, vor veni și alte măsuri restrictive

România este oficial în starea de alertă sau, așa cum a spus premierul "starea de alertă maximă". Asta după trei zile în care respectarea legilor a fost opțională pentru foarte mulți români. Cine le încalcă de acum încolo trebuie să știe că riscă să primească între 500 și 2500 de lei pentru nepurtarea măștii de protecție în spatii închise sau nerespectarea distanței sociale.

Ultima Oră

Cele mai citite