Apropiații lui Aleksei Navalnîi se tem că autoritățile șterg dovezi valoroase privind adevărata cauză a morții
Ministerul român de Externe l-a convocat miercuri pe ambasadorul rus la București în legătură cu decesul subit al disidentului Aleksei Navalnîi. România consideră că răspunderea pentru moartea lui Aleksei Navalnîi revine exclusiv autorităților ruse. De altfel , mai mulți ambasadori din capitalele occidentale au fost convocați pentru același motiv. Marea Britanie a și trecut la sancțiuni. Cei 6 șefi ai coloniei penitenciare nu mai au voie să intre în regat, iar bunurile lor de pe teritoriul britanic au fost înghețate. Și Statele Unite se pregătesc să anunțe un pachet de măsuri ca urmare a asasinării lui Navalnîi.
21 February 2024, 19:11 (actualizat 21 February 2024, 19:12)