“Lăsați-ne să intrăm!”, “Rusia suntem noi!” – a strigat mulțimea la poarta cimitirului unde este înmormântat Navalnîi. Corespondență de Liviu Iurea, de la Moscova

1 March 2024, 16:05 (actualizat 1 March 2024, 16:09)

Funeraliile lui Alexei Navalnîi au avut loc la Cimitirul Borisov, din sudul capitalei ruse, la aproape 20 de kilometri de Kremlin, dar susținătorii disidentului rus n-au fost lăsați să intre. Toți cei care au venit la cimitir pentru un ultim omagiu au fost opriți la poartă, transmite corespondentul TVR, Liviu Iurea, pentru TVR Info.

Accesul în cimitir este interzis, cred că sunt mii de oameni în fața cimitirului, din când în când scandează “Lăsați-ne să mergem să ne luăm rămas bun!” “Eroii nu mor!”, “Lăsați-ne să intrăm în cimitir!”, a transmis Liviu Iurea, corespondentul TVR la Moscova, care se află chiar lângă demonstranți.

Înmormântarea a avut loc, este agitație, au venit mai multe forțe de ordine, mascați, dube ale Poliției, situația e oarecum tensionată.

Lumea care nu a reușit să ajungă la biserică a venit aici, la cimitir, dar și aici accesul este strict interzis.

Acum se strigă în jurul meu “Rusia suntem noi!”. Noi ne-am refugiat pe un troian de zăpadă, au venit niște mascați și ne-au împins spre mulțime – transmite corespondentul Liviu Iurea, de la fața locului.

Forțele de ordine sunt în proporție de 25% din cei prezenți.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite