Liviu Iurea, corespondentul TVR la Moscova: Cred că 80% dintre ruși nu știu că Aleksei Navalnîi a murit. Subiectul este tabu în Rusia
Asupra subiectelor legate de mortea lui Aleksei Navalnîi a fost impus un embargo în Federația Rusă. Cred că, în proporție de 70-80%, populația din țară nu știe că disidentul a murit, susține corespondentul TVR la Moscova, Liviu Iurea.
Subiectul nu este menționat în presa rusă, doar în data de 16 februarie, subiectul a fost prezent timp de 30 de secunde, când a fost prezentat comunicatul Administrației Penitenciare care preciza doar că Aleksei Navalnîi a murit în închisoare.
Alte comentarii și opinii sunt strict interzise. Au fost trimise ordine clare politicienilor să nu se pronunțe pe această temă.
Luna trecută, în regiunea rusă Bașchiria (Republica Bașkortostan), au fost blocate anumite canale de Telegram și anumite site-uri au fost blocate pentru că pe acele platforme lumea încerca să se mobilizeze astfel încât să meargă la biserică să aducă un omagiu disidentului Aleksei Navalnîi, mort în condiții misterioase.
Accesul la Cimitirul Borisov din cartierul moscovit Marino cu siguranță va fi restricționat, în data de 1 martie, ziua în care va avea loc înmormântarea lui Navalnîi.
Aleksei Navalnîi fusese mutat în decembrie 2023 într-o colonie penală la nord de Cercul Polar. Cunoscută sub numele de „Lupul Polar”, aceast este considerată una dintre cele mai dure închisori din Rusia. Majoritatea deţinuţilor de acolo au fost condamnaţi pentru infracţiuni grave. Iernile sunt aspre, iar temperaturile urmează să scadă până la aproximativ minus 28 de grade Celsius acolo în cursul săptămânii viitoare.
Carismatic activist anticorupţie şi inamicul numărul unu al preşedintelui Vladimir Putin, Aleksei Navalnîi ispăşea o pedeapsă de 19 ani de închisoare pentru „extremism”.
Navalnîi, care a fost deţinut anterior într-o colonie penală aflată la 235 kilometri est de Moscova, IK-6, spunea că a fost încarcerat pentru că era văzut ca o ameninţare de către elita politică rusă. În calitate de prizonier, el nu putea candida la alegeri în contextul în care Putin candidează pentru a cincea oară.
Navalnîi s-a întors voluntar în Rusia în 2021 din Germania, unde fusese tratat pentru ceea ce testele de laborator occidentale au arătat că a fost o tentativă de otrăvire cu un agent neurotoxic. El spunea că a fost otrăvit în Siberia în august 2020. Kremlinul a negat că a încercat să îl ucidă şi a spus că nu există dovezi că a fost otrăvit cu un agent neurotoxic.
Autorităţile ruse îl considerau pe el şi pe susţinătorii săi drept extremişti care au legături cu agenţia de informaţii CIA din SUA, despre care spun că încearcă să destabilizeze Rusia.

