Solariile, impozitate de anul viitor. Agricultorii spun că vor reduce suprafețele cultivate și vor scumpi produsele
Legumicultorii au, din ianuarie, povara unui nou impozit: cel pe solarii. Taxa este criticată de ministrul Agriculturii, dar legea care crește impozitele a trecut de Curtea Constituțională și urmează să fie promulgată de președinte. Mulți fermieri și-au făcut deja calculele și, cel mai probabil, vor reduce suprafețele cultivate și vor scumpi produsele.
Agricultorii vor fi impozitați, de anul viitor, și pentru construcții temporare care până acum erau scutite de taxe, printre care se numără solariile și silozurile.
Majoritatea producătorilor spun că, odată cu introducerea noilor taxe, vor fi obligați fie să reducă suprafața cultivată, fie să crească prețul produselor.
Sorin locuiește la Vidra, în județul Giurgiu, și, împreună cu soția și mama sa de 85 de ani, cultivă legume în patru solarii cu o suprafață totală de 2.000 mp. Este singura sursă de venit a familiei. Într-un an de muncă, după ce acoperă cheltuielile, abia se ajunge cu banii. Un impozit în plus îi creează probleme și mai mari.
Sorin Cristea, legumicultor: „Nu suntem de acord, pentru că este o cheltuială în plus pe care ni se adaugă nouă. Noi trebuie să scumpim produsele și nu avem cui să le vindem. Este o povară pentru noi.”
Gheorghe Vlad, președinte OIPA Legume Fructe: „Ca și costuri, astăzi plătim undeva la 1.000 mp taxa pe suprafață, care este infimă, 70 de lei, deductibilă, și mai plătim 400 de lei pe an – normă de venit. Gândiți-vă acum că avem trei taxe, iar acum apare încă o taxă pe această suprafață.”
Vor fi scutiți de noul impozit doar legumicultorii care își livrează produsele prin cooperative agricole. Cei independenți vor fi taxați, deși, deocamdată, nu se știe cum va fi calculată. Fermierii reamintesc că ministrul Agriculturii a declarat în repetate rânduri că nu susține noul impozit, dar legea a trecut fără probleme.
Florin Barbu, ministrul Agriculturii: „Această taxă pusă de Ministerul de Finanțe va fi scoasă. Este decizie unilaterală a coaliției. Partea de impozitare a serelor și solariilor, să transmiteți la toți fermierii și legumicultorii că nu va intra la impozitare.”
Gheorghe Vlad, președinte OIPA Legume Fructe: „Nu poate să spună domnul ministru astăzi că nu a știut sau nu cunoaște. A știut la momentul când legea era în formă de discuție, până să plece la promulgare.”
Proiectul urmează să fie promulgat de președintele României, Nicușor Dan, și își va produce efectele după publicarea în Monitorul Oficial.

