Legumele și fructele românești, din ce în ce mai rare în supermarketuri. Fermierii spun că nu pot produce în sezonul rece, din cauza costurilor ridicate pentru încălzire
Legumele și fructele românești sunt din ce în ce mai rare în supermarketuri și pe tarabe. Unele dintre recoltele de anul acesta sunt deja pe terminate. Fermierii spun că nu-și permit să producă în sezonul rece din cauza costurilor ridicate pentru încălzirea solariilor și a serelor. Pomicultorii, la rândul lor, se plâng că n-au bani ca să amenajeze spații unde temperatura poate fi controlată, astfel încât recoltele să reziste de la un an la altul.
În piețe și magazine, legumele și fructele românești împart tarabele și rafturile cu tot mai multă marfă din import: roșii și ardei kapia din Turcia, struguri din Grecia și din Repeblica Moldova sau mere din Polonia și Italia.
Mulți legumicultori reclamă că nu pot să continue producția de roșii, castraveți și ardei în sezonul rece, pentru că nu au suficienți bani pentru încălzirea solariilor și a serelor. Din acest motiv, cultivă doar legume mai rezistente la frig.
Cristian Rusu, președinte Asociația Producătorilor de Legume ”Legrom”: Ne lipsesc spațiile protejate încălzite. În momentul de față, în România avem peste 95% din spațiile protejate reci, neîncălzite, ca atare improprii culturilor de iarnă. Mai avem legumele de sezon: salata, spanacul, ceapa verde, care sunt încă pe piață. În rest, la tomate, ardei, vinete, castraveți s-au terminat.
Și recoltele de fructe au fost mai mici decât în alți ani. Multe livezi au fost afectate de înghețurile târzii din primăvară, dar și de căderile de grindină. Pomicultorii se plâng și ei că nu au suficienți bani pentru amenajarea depozitelor cu atmosferă controlată, astfel încât marfa să reziste până la recoltele de anul viitor.
Mariana Necula, pomicultor, comuna Malu de Flori, jud. Dâmbovița: Este problemă foarte grea cu lumina, cu curentul electric. Costă foarte mulți bani. Eu nu am cameră de depozitare pe bază de siloz, pe bază de răcire, decât beciurile cele vechi, de piatră.
Numai în primele nouă luni din an, România a importat alimente și animale vii în valoare de aproape 8,5 miliarde de euro. Suma reprezintă aproximativ 9% din totalul importurilor. Asta arată cele mai noi statistici oficiale.
Legumele, plantele medicinale, fructele de pădure, pepenii și ciupercile sunt doar câteva dintre culturile cu potențial, inclusiv pentru export, dar care nu sunt suficient dezvoltate, potrivit unui studiu al Confederației Patronale Concordia.
Liviu Neagu, specialist afaceri publice, Confederația Concordia: Cererea internă de alimente a crescut natural odată cu nivelul de trai, însă capacitatea noastră de producție și mai ales de procesare nu a ținut pasul. Asta se poate face prin investiții în colectare, depozitare, standardizare, mai ales în sectoare precum legume-fructe, lapte și carne. Multe blocaje pot fi rezolvate cu acces mai bun la capital circulant, finanțare operațională și mecanisme de garantare, în special pentru fermele mici și mijlocii.
Organizarea fermierilor în asociații și dezvoltarea sectorului de irigații sunt alte soluții care pot contribui la creșterea producției interne, mai consideră realizatorii studiului.

