România, în topul crescătorilor de de vite Angus. Producătorii români i-au impresionat pe specialiştii din toată lumea
Carnea de vită Angus este renumită în întreagă lume pentru frăgezime, gustul și aromă deosebite. Iar cunoscătorii sunt foarte atenți și la proveniență,pentru că această rasă trebuie crescută în condiții speciale, pe pășuni și fără abuz de suplimente sau medicamente. Fermierii român au învățat regulile și au ajuns pe primul loc în rândul producătorilor de elită din Europa.
Românii au devenit crescători de vite din rase speciale deși nu sunt și mari consumatori de carne. Specialiști din toată lumea au venit în țară noastră la cel mai mare forum din Europa dedicat vacilor Angus. La noi, primele exemplare au fost aduse în 2008 de o companie din Sibiu, iar patru ani mai târziu a fost înființată o Asociație de Crescători. Animelelor le priește în România.
Andrei Grosu – administrator fermă angus Cârțişoara: “Piața de Angus din România e în creștere, cererea este mare, crescătorii pun accent pe un animal sănătos, mediul ne ajută, animalele sunt crescute pe pășune fără multă intervenție în hrana lor”.
Kyle Caires – crescător de vite Angus, Hawaii: “Este o ocazie minunată pentru rasa Angus să se dezvolte, este o rasă de vită premium, iar crecatorii de aici au multe avantaje începând de la pământ, iarbă și mai ales oamenii entuziaști”.
Fermieri și experți internaționali au ținut să vadă fermele de elită din țara noasrtă, stații de testare pentru tauri, ferme de îngrășare, abatoare și expoziții de animale.
Paulo Costa – Secretariatul Aberdeen Angus: ”Am văzut în fermele românești că au o rasă cu genetică de top, așa cum avem și în Europa. Am văzut mai multe ferme, dar toate de calitate. Românii au făcut o treaba foarte bună, pentru că au reunit peste 200 de specialiști din toată lumea din Australia până în Hawaii, una dintre cele mai mari participări la un forum european”.
PJ Budler – arbitru USA: „Sper ca românii să înțeleagă că dezvoltarea rasei care are loc aici în țara lor, nu este ceva obișnuit în restul lumii. Crescătorii au reușit un nivel excelent de trasabilitate în lanțurile valorice, pornind de la consumator până la producător”.
România are cel mai mare efectiv de taurine de rasă pură Aberdeen Angus din Uniunea Europeană, aproape o treime. Exportă însă în mare parte animale vii, iar la forumul organizat în țara noastră au fost discuții și despre modalitățile de valorificare a cărnii premium.

