Rețeaua de apă a Spitalului de Copii „Sf. Maria” din Iași, dezinfectată din nou. Noi probe, prelevate și trimise spre analize

16 December 2025, 09:39

La Spitalul de Copii „Sf. Maria” din Iași s-a făcut o nouă dezinfecție a instalației de alimentare cu apă. Conform procedurilor, astăzi vor fi prelevate și trimise spre analize noi probe, iar primele rezultate vor sosi miercuri sau joi. Până la clarificarea situației, internările sunt sistate. La fel și intervențiile chirurgicale care fuseseră programate.

De vineri noaptea, peste 250 de pacienți au fost evaluați în Unitatea de Primiri Urgențe. Cei care au avut nevoie de internări au fost transferați la alte spitale din Iași, Pașcani și Suceava. Pacienții care aveau anterior programări pentru internări sau consult de specialitate au fost preluați pe spitalizări de zi.

Ambulatoriul funcționează în regim normal.

Pacienții, personalul medical și aparținătorii primesc apă din rezerva de stat, iar curățenia se face cu apă de la cisternele ISU.

Vineri, în majoritatea probelor prelevate de DSP s-a găsit încărcătură bacteriană peste limitele admise. Nici concentrația de clor folosită la dezinfecție nu era corespunzătoare.

Managerul Spitalului de Copii “Sf. Maria” din Iași a transmis că întreaga rețea de apă a spitalului a fost schimbată în perioada 2022-2023. De asemenea, cei de la compania ApaVital au spus că apa e verificată de trei ori înainte de a fi livrată spre consum.

Programul normal în spital va fi reluat după ce analizele de laborator vor confirma că apa e în parametri normali. Analizele vor sosi miercuri sau joi.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă