Internările nu pot fi reluate deocamdată la Spitalul de Copii „Sf. Maria" din Iaşi, unde au fost găsite bacterii periculoase în rețeaua de alimentare cu apă. Și nici interveţiile chirurgicale care fuseseră programate. Sunt așteptate noi rezultate ale analizelor și vor fi prelevate din nou probe, pe măsură ce sistemul este dezinfectat.
Managerul interimar al Spitalului Clinic de Copii "Sf. Maria" din Iaşi, Gheorghe Diaconu, a anunţat, luni, că în luna decembrie nu s-a înregistrat niciun deces în rândul pacienţilor internaţi, în ciuda situaţiei excepţionale generate de problema reţelei de apă din unitatea medicală.
15 December 2025, 15:52 (actualizat 15 December 2025, 15:53)