Noi probe de apă prelevate la Spitalul “Sfânta Maria” din Iași, pe măsură ce sistemul este dezinfectat
Internările nu pot fi reluate deocamdată la Spitalul de Copii „Sf. Maria” din Iaşi, unde au fost găsite bacterii periculoase în rețeaua de alimentare cu apă. Și nici interveţiile chirurgicale care fuseseră programate. Sunt așteptate noi rezultate ale analizelor și vor fi prelevate din nou probe, pe măsură ce sistemul este dezinfectat.
După descoperirea bacteriei periculoase în rețeaua de apă a Spitalului de Copii „Sf. Maria” din Iaşi, vineri noapte, 228 de pacienți au fost evaluați în Unitatea de Primiri Urgențe. 32 dintre ei au fost trimiși la alte unități medicale din Iași, Pașcani și Suceava, pentru a fi internați.
Pacienţii programaţi anterior pentru internare sau consult sunt preluați prin sistemul spitalizărilor de zi. Iar ambulatoriul de specialitate funcţionează normal.
Pacienții, aparținătorii și personalul primesc apă de la rezerva de stat. Pentru curățenie, aprovizionarea este făcută cu cisternele ISU.
Gheorghe Diaconu, managerul interimar al Spitalului de Copii ,,Sf.Maria” din Iaşi: Avem apă suficientă și numărul necesar de recipiente. Până acum, am consumat circa 6.786 de litri de aplă plată, dintr-un total aprovizionat de circa 17.500 de litri de apă. Am primit 14.000 de litri de apă în cisterne, pentru efectuarea curățeniei, am consumat circa 4.000 de litri din această cantitate.
Răzvan Manolache, purtător de cuvânt, ApaVital: Calitatea apei e fost verificată înainte de a fi livrată către populație, pe trei trepte: sunt efectuate verificări, proces de înmagazinare și de tratare a apei, sunt verificări efectuate la un interval de 2 ore pentru toată apa potabilă care pleacă din stația de tratare.
Programul normal în spital va fi reluat doar după ce analizele de laborator vor atesta că apa este în parametrii corespunzători.
Gheorghe Diaconu, managerul interimar al Spitalului de Copii ,,Sf.Maria” din Iaşi: Chiar dacă suntem într-o situație de avarie, funcționăm și asigurăm servicii medicale urgente. Iar acolo unde nu le putem asigura transmitem părinților că suntem mobilizați să ducem micuții la celelalte centre medicale pentru a asigura tratamentul necesar.
Vineri, în șase dintre probele prelevate de DSP, s-a descoperit încărcătură bacteriană peste limitele admise. În 2 probe din secțiile de ATI și oncologie a fost identificat și bacilul pioceanic. Iar concentrația de clor care asigura dezinfecția nu era corespunzătoare.
În această toamnă, la același spital, șapte copii internați la Terapie Intensivă au murit, în urma unei infecții cu o bacterie periculoasă.

