Rețeaua de apă a Spitalului „Sf. Maria” din Iași, dezinfectată din nou. Noi probe, prelevate și trimise spre analize

La Spitalul de Copii „Sf. Maria” din Iași s-a făcut o nouă dezinfecție a instalației de alimentare cu apă. Conform procedurilor, astăzi vor fi prelevate și trimise spre analize noi probe, iar primele rezultate vor sosi miercuri sau joi. Până la clarificarea situației, internările sunt sistate. La fel și intervențiile chirurgicale care fuseseră programate.

Apă contaminată la Spitalul ”Sf. Maria” din Iași: bacteria pioceanic descoperită în majoritatea probelor de laborator

Alertă din nou la Spitalul de Copii Sf. Maria din Iași. Inspectorii sanitari au constatat că apa este contaminată cu bacterii periculoase și prea puțin tratată pentru dezinfecție. Probele de laborator au identificat inclusiv bacilul pioceanic, extrem de periculos pentru orice bolnav. Deocamdată au fost sistate internările care nu sunt urgențe majore, iar cazurile grave vor fi transferate. Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a fost convocat de urgență, aseară. Ministrul Sănătății a mers chiar el la Iași pentru a decide ce se întâmplă cu micuții internați. Probleme au fost inclusiv în secția de terapie intensivă.

Ultima Oră

Cele mai citite