Apă contaminată la Spitalul ”Sf. Maria” din Iași: bacteria pioceanic descoperită în majoritatea probelor de laborator
Alertă din nou la Spitalul de Copii Sf. Maria din Iași. Inspectorii sanitari au constatat că apa este contaminată cu bacterii periculoase și prea puțin tratată pentru dezinfecție. Probele de laborator au identificat inclusiv bacilul pioceanic, extrem de periculos pentru orice bolnav. Deocamdată au fost sistate internările care nu sunt urgențe majore, iar cazurile grave vor fi transferate. Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a fost convocat de urgență, aseară. Ministrul Sănătății a mers chiar el la Iași pentru a decide ce se întâmplă cu micuții internați. Probleme au fost inclusiv în secția de terapie intensivă.
13 December 2025, 09:00 (actualizat 13 December 2025, 18:45)