Spitalul pentru Copii “Sf. Maria” Iaşi: În cursul nopţii de sâmbătă se reia procedura de dezinfecţie a apei

Spitalul Sfânta Maria de Copii din iași (Foto: Autor: ADRIAN CUBA / AGERPRES FOTO Credit: AGERPRES FOTO)
13 December 2025, 17:52

Spitalul Clinic de Urgenţă pentru Copii “Sf. Maria” Iaşi informează că, în noaptea de sâmbătă spre duminică, se reia procedura de dezinfecţie a reţelei de apă din spital, cu recoltare ulterioară de probe şi a decis în colaborare cu ApaVital creşterea concentraţiei de clor din reţeaua urbana.

“Pentru asigurarea continuităţii îngrijirii medicale şi a condiţiilor de siguranţă, a fost pusă la dispoziţia pacienţilor, aparţinătorilor şi personalului apă îmbuteliată, iar pentru activităţile de curăţenie a fost asigurată apa din sursă externă. Am primit sprijin de la Crucea Roşie, ISU şi ANRS. Toţi pacienţii internaţi şi aparţinătorii acestora au fost informaţi cu privire la situaţia prezentă, inclusiv prin afişare la nivelul unităţii. În completarea măsurilor adoptate, se reia procedura de dezinfecţie a reţelei de apă din spital în cursul nopţii de 13-14.12.2025 cu recoltare ulterioară de probe pentru verificarea eficientei intervenţiei şi s-a decis în colaborare cu ApaVital creşterea concentraţiei de clor din reţeaua urbana de către aceştia”, se arată în comunicat.

Reprezentanţii spitalului precizează că în anul 2025, în conformitate cu planul anual de autocontrol al unităţii privind calitatea apei, săptămânal s-au recoltat, aleator, probe de apă potabilă atât din reţeaua internă cât şi din punctul de preluare. Analizele au fost lucrate în cadrul laboratorului DSP Iaşi, iar rezultatele obţinute au fost negative din punct de vedere microbiologic, însă intermitent cu valori scăzute ale clorului rezidual.

“În luna octombrie 2025, în urma acţiunii DSP s-au recoltat 33 probe de apă, rezultatele nefiind comunicate spitalului”, se mai arată în comunicat.

Apă contaminată la Spitalul ”Sf. Maria” din Iași: bacteria pioceanic descoperită în majoritatea probelor de laborator

Alertă din nou la Spitalul de Copii Sf. Maria din Iași. Inspectorii sanitari au constatat că apa este contaminată cu bacterii periculoase și prea puțin tratată pentru dezinfecție. Probele de laborator au identificat inclusiv bacilul pioceanic, extrem de periculos pentru orice bolnav. Deocamdată au fost sistate internările care nu sunt urgențe majore, iar cazurile grave vor fi transferate. Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a fost convocat de urgență, aseară. Ministrul Sănătății a mers chiar el la Iași pentru a decide ce se întâmplă cu micuții internați. Probleme au fost inclusiv în secția de terapie intensivă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă