Internările nu pot fi reluate deocamdată la Spitalul de Copii „Sf. Maria" din Iaşi, unde au fost găsite bacterii periculoase în rețeaua de alimentare cu apă. Și nici interveţiile chirurgicale care fuseseră programate. Sunt așteptate noi rezultate ale analizelor și vor fi prelevate din nou probe, pe măsură ce sistemul este dezinfectat.
Managerul interimar al Spitalului Clinic de Copii "Sf. Maria" din Iaşi, Gheorghe Diaconu, a anunţat, luni, că în luna decembrie nu s-a înregistrat niciun deces în rândul pacienţilor internaţi, în ciuda situaţiei excepţionale generate de problema reţelei de apă din unitatea medicală.
15 December 2025, 15:52 (actualizat 15 December 2025, 15:53)
Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a anunţat, sâmbătă, la Târgu Mureş, că probabil marţi se va şti sigur dacă biofilmul de Pseudomonas aeruginosa din instalaţia de apă a Spitalului pentru copii "Sf. Maria" din Iaşi a fost eliminat.
13 December 2025, 19:35 (actualizat 14 December 2025, 08:19)
Spitalul Clinic de Urgenţă pentru Copii "Sf. Maria" Iaşi informează că, în noaptea de sâmbătă spre duminică, se reia procedura de dezinfecţie a reţelei de apă din spital, cu recoltare ulterioară de probe şi a decis în colaborare cu ApaVital creşterea concentraţiei de clor din reţeaua urbana.
Caz cutremurător la Bacău. O fetiţă de patru ani din Onești a ajuns în stare gravă la spital după ce și-a prins mâna într-un tocător electric. Accidentul s-a produs într-un moment în care a rămas nesupravegheată.