Proiect: Taxă anti-aglomerație în Capitală, pentru mașinile care nu sunt înmatriculate în București sau Ilfov

7 October 2025, 18:46 (actualizat 7 October 2025, 18:54)

În Capitală ar putea fi impusă o taxă anti-aglomerație pentru mașinile care nu sunt înmatriculate în București sau Ilfov. Șoferii vizați de această măsură ar urma să plătească aproape 18 lei pe zi. Inițiativa va fi dezbatută în Consiliul General. Dar este privită cu scepticism de unii experți în mobilitate urbană.

1.400.000 de mașini intră zilnic în Capitală, potrivit datelor oficiale. Iar peste o treime nu sunt înmatriculate în Ilfov și București.

Pentru a-i descuraja pe șoferii acestora să mai intre în oraș, un consilier general propune taxarea autovehiculelor.

Dragoş Porojnicu, jurnalist TVR: Taxa de circulație ar urma să fie 3,5 euro pentru o zi, 6 euro pentru o săptămână, 9,5 euro pentru o lună și 50 de euro pe an.

Autorul proiectului, consilierul general PSD Dan Cristian Popescu, a precizat că, în acest fel, se vor reduce aglomerația și poluarea. Măsura ar urma să se aplice pentru trei categorii de șoferi.

Dan Cristian Popescu, consilier general PSD, iniţiatorul proiectului: O dată sunt cei care locuiesc în București, dar au mașinile înmatriculate în alte județe în afară de București și Ilfov. Apoi mă refer la cei care vin pentru o zi sau două în București. Pe aceștia vrem să îi descurajăm să intre în București și să lase mașinile în parcările park&ride și să folosească transportul în comun. Și a treia categorie, cei care tranzitează Bucureștiul să îi încurajăm să folosească centurile ocolitoare.

Dragoş Dincă, specialist în mobilitate urbană: Astfel de taxe au fost impuse și în alte state europene, iar efectele nu au fost pe măsura așteptărilor. Pe de o parte, consider că o astfel de taxă este discriminatorie, pentru că s-ar aplica doar celor care nu sunt din București, pe de altă parte, nimeni nu vine cu mașina în București la plimbare sau de drag. Așa că, cu taxă sau fără taxă, Bucureștiul va fi  tot plin de mașini. În acest moment, Bucureștiul nu prea poate fi ocolit, pentru că Șoseaua de centură nu este amenajată în totalitate, iar Autostrada de centură nu este finalizată. Deci sunt situații în care nu există alternativă. Trebuie să o iei prin oraș.

Potrivit celui mai recent studiu realizată de Institutul pentru Orașe Vizionare, șoferii bucureșteni pierd în trafic anual, din cauza aglomerației, în jur de 12 zile lucrătoare pe an.

Același studiu arată că tiparul clasic al „orelor de vârf” s-a schimbat. Capitala nu se mai blochează doar când oamenii intră şi ies de la muncă, ci şi în mijlocul zilei.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite