Politico: Trump amenință din nou Spania. Oficialii spanioli și NATO nu sunt îngrijorați

Donald Trump: Foto: Profimedia Images
23 October 2025, 10:08

Oficialii de rang înalt din NATO și din guvernul spaniol nu sunt prea preocupați de amenințările președintelui Donald Trump de a pedepsi țara pentru presupusa ei contribuție insuficientă la cheltuielile de apărare, scrie Politico.

Amenințarea nu este luată în serios la nivel militar”, a declarat un înalt ofițer NATO de la Cartierul General Suprem al Puterilor Aliate din Europa (SHAPE), cu sediul la Bruxelles. „Spaniolii reacționează calm”. Ofițerului i s-a acordat anonimatul pentru a putea discuta gândirea internă din cadrul alianței.

Această reacție reținută vine în contextul în care retorica lui Trump a devenit tot mai ostilă în ultimele săptămâni, președintele criticând Spania pentru nivelul scăzut al cheltuielilor sale militare, în timp ce administrația sa face presiuni pentru ca țările europene să devină mai puțin dependente de umbrela militară a Statelor Unite.

„Va trebui să discutați cu Spania”, i-a spus Trump miercuri secretarului general al NATO, Mark Rutte. „Spania nu joacă în echipă”.

Trump a cerut membrilor NATO să cheltuiască cel puțin 5% din PIB-ul lor pentru apărare națională. La summitul NATO de la Haga, din iunie, majoritatea țărilor membre au fost de acord cu acest obiectiv — 3,5% pentru cheltuieli militare de bază și 1,5% pentru domenii conexe, precum mobilitatea militară, până în anul 2035.

Dar nu și Spania, care a cerut o derogare. Madridul are cele mai mici cheltuieli militare dintre toate statele membre NATO, alocând doar 1,3% din PIB pentru apărare în 2024.

Refuzul de a se angaja la o creștere a acestor cheltuieli l-a iritat pe Trump, care a spus luna aceasta că NATO ar trebui să ia în considerare excluderea Spaniei din alianță. Mânia președintelui complică și mai mult o relație transatlantică deja tensionată, în care el a perturbat relațiile comerciale, a impus noi tarife și a criticat liderii europeni pe teme precum migrația și schimbările climatice.

Între timp, liderii europeni s-au străduit să mențină o relație pozitivă cu Trump, sperând să-l influențeze în privința mai multor chestiuni, în special războiul din Ucraina.

Trump a sugerat, de asemenea, că ar putea impune noi tarife asupra Spaniei, deși aceasta este membră a Uniunii Europene. Nu este clar cum ar putea fi vizată individual Spania, dar, deocamdată, spaniolii nu par prea îngrijorați.

Ceea ce contează — și ar trebui s-o spunem cu mândrie — este că Spania este un aliat de încredere și responsabil, că face parte din Alianța Atlantică de 40 de ani, că a plătit un preț foarte mare cu viețile militarilor săi, că este dispusă să participe la fiecare misiune care i se atribuie și că depune un efort foarte important în industria de apărare spaniolă și europeană, creând locuri de muncă și onorându-și angajamentele”, a declarat săptămâna trecută ministrul apărării, Margarita Robles.

„Așadar, chiar dacă unii nu recunosc acest lucru, Spania este o țară care își face datoria și un aliat respectat de ceilalți membri ai Alianței”.

Robles a adăugat că anul 2035 este încă departe, iar prioritatea alianței ar trebui să fie situația din Ucraina.

Însă Trump rămâne concentrat pe refuzul Spaniei și „ia în continuare în considerare consecințe economice”, a spus Anna Kelly, purtătoare de cuvânt a Casei Albe.
Președintele Trump întotdeauna spune ceea ce gândește, iar acțiunile sale vorbesc de la sine”, a declarat ea. „În timp ce toți ceilalți aliați NATO au fost de acord să își crească cheltuielile de apărare la 5%, Spania a fost singura țară care a refuzat”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite